radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Za półwiecze kapłaństwa dziękowali księża z Podbeskidzia. Jest ich ośmiu. Wciąż służą.

W święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Żywego Kapłana o poranku sprawowali dziękczynną Mszę św. w kaplicy Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej.

Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel. Obecni byli także biskup pomocniczy Piotr Greger i biskup-senior Tadeusz Rakoczy oraz emerytowani kapłani, którzy na co dzień mieszkają we wspólnym domu.

− Kapłani jedynie wypełniają wieczne, jedyne i nieprzemijające kapłaństwo Chrystusa − przypomniał uczestnikom modlitwy ordynariusz bielsko-żywiecki. Dodał również, że kapłaństwo jest naśladowaniem Jezusa, który dopełnił swej doskonałości przez cierpienie. Wskazał przy tym na miłosierdzie, jako najważniejszą dziedzinę naśladowania Najwyższego Kapłana.

Ośmiu księży w diecezji bielsko-żywieckiej obchodzi w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa. Są to: ks. Adam Gramatyka, ks. Franciszek Janczy, ks. Antoni Kulawik, ks. Kazimierz Malaga, ks. Jerzy Palarczyk, ks. Filip Piotrowski, ks. Eugeniusz Stopka oraz ks. Rudolf Wojnar. Siedmiu jest już na emeryturze; mieszkają w bielskim Domu Księży Emerytów lub w parafiach. Tylko jeden z jubilatów pracuje jeszcze w czynnym duszpasterstwie - to ks. prałat Kazimierz Malaga, proboszcz parafii w Bielsku-Białej Straconce, niegdyś także dyrektor Caritas diecezjalnej i organizator pomocy medycznej. Większość z pozostałych złotych jubilatów łączy odpoczynek z pomocą duszpasterską w parafiach: kapłani spowiadają, odprawiają Msze św., przewodniczą nabożeństwom i głoszą Słowo Boże.

Nie wszyscy jubilaci byli święceni równocześnie. Chronologicznie pierwsi byli księżmi klerycy ówczesnego seminarium w Krakowie. Księża: Franciszek Janczy, Filip Piotrowski i Eugeniusz Stopka przyjęli święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu 3 kwietnia 1966 roku. Ks. Kazimierz Malaga został wyświęcony na kapłana następnego dnia w Makowie Podhalańskim. W obu przypadkach szafarzem sakramentu kapłaństwa był metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Święcenia „rozbito” na dwa dni i dwie miejscowości w celach powołaniowych - by przybliżyć wiernym, zwłaszcza młodym, ideę powołania kapłańskiego.

Pozostali z grona jubilatów, to absolwenci śląskiego seminarium duchownego, które w tamtych czasach mieściło się w Krakowie. Ale święcenia księża przyjęli w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Dwa miesiące później niż w Krakowie - 5 czerwca - udzielił ich biskup koadiutor Herbert Bednorz. Ówczesny ordynariusz katowicki Stanisław Adamski był już wówczas poważnie chory. Nie wychodził z domu. Po święceniach neoprezbiterzy poszli złożyć mu wyrazu uszanowania.

Spotkanie przy ołtarzu w kaplicy Domu Księży Emerytów, zakończone wspólną agapą, było okazją do wspólnego dziękczynienia za dar kapłaństwa księży jubilatów. Wielu z nich odprawi jeszcze jubileuszowe nabożeństwa w kościołach i parafiach, w których pracowali, zarówno w diecezji bielsko-żywieckiej, jak i w sąsiednich diecezjach: krakowskiej i katowickiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI - TUTAJ.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

10 Gru 2023 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

11 Gru 2023 - poniedziałek
08:15 - 09:00
Msza św.

11 Gru 2023 - poniedziałek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony