radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Trochę historii
W art. 48.3 Ustawy z dn. 17 maja 1989 r. o Stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej zapisano, że Kościół ma prawo do zakładania i używania urządzeń radiokomunikacyjnych, przeznaczonych do nadawania programów radiofonicznych i telewizyjnych oraz do uzyskiwania w tym celu niezbędnych częstotliwości.

Na mocy tego zapisu 18 sierpnia 1994 r. diecezja Bielsko-Żywiecka otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję radiową, dotyczącą częstotliwości 72,35 MHz, która od początku służyła Radiu Maryja z Torunia; w późniejszym czasie Radio Maryja otrzymało własną, dużą częstotliwość 88,4 MHz.

4 stycznia 1998 r. Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił pierwsze studio Radia Diecezji Bielsko-Żywieckiej, z którego rozpoczęliśmy nadawanie godzinnego programu radiowego na częstotliwości Radia Maryja 88,4 MHz i częstotliwości diecezjalnej 72,35 MHz. Dwa lata później nastąpiło otwarcie kolejnego studia. Wówczas też rozpoczęto rozszerzanie programu radiowego.

Obecnie nasza rozgłośnia nadaje program na częstotliwości 90,2 MHz na podstawie koncesji udzielonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji nr 329/K/2018-R. 

Od początku audycje Radia Diecezjalnego towarzyszyły peregrynacji kopii wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji Bielsko-Żywieckiej. Wraz z obrazem docieraliśmy do każdej parafii. Nasze audycje budowały świadomość jedności Kościoła Bielsko-Żywieckiego, ożywiały przeżycia religijne, związane z peregrynacją, a samo Radio na dobre zaistniało w świadomości wiernych.

Nasz Program
Radio nadaje program całodobowo. Jego szczytem jest eucharystia, transmitowana w dni powszednie o 8.15, a w niedziele o 10.30. Urządzenia, którymi obecnie dysponuje radio umożliwiają transmisję z kościoła w Komorowicach. Program przed Mszą służy przygotowaniu do niej. Zajmuje go modlitwa (pacierz, jutrznia, godzinki) i refleksja. Codziennie odmawiamy ze słuchaczami Anioł Pański, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, nieszpory (lub w tym czasie nabożeństwo majowe albo różaniec), Apel Jasnogórski i kompletę. Duży nacisk radio kładzie na formację religijną. Na czoło wysuwa się tutaj teologia biblijna. Kilkakrotnie w ciągu dnia wracamy do tekstów czytań mszalnych, ze szczególnym uwzględnieniem komentarza do Ewangelii. Prowadzimy również ciągłą lekturę Pisma św. z komentarzem (Godzina Biblijna). Głosimy także katechezę. Codzienny program dopełniają dane kalendarzowe o dniu, sylwetki patronów dnia oraz kalendarium historyczne - zestawienie rocznic wydarzeń, które w danym dniu przypadają, własny serwis informacyjny, wzbogacony o dziennik Radia Watykańskiego oraz audycje poradnicze i popularnonaukowe, dotyczące m.in. zdrowia, wychowania, książki, filmu, muzyki, kultury słowa i obyczajów. Dokładny program radiowy prezentuje ramówka, zamieszczona w załączeniu.

Anielska muzyka
Stosunkowo największą ilość czasu antenowego zajmuje muzyka. W radiu diecezjalnym - poza muzycznymi blokami tematycznymi prezentujemy wyłącznie muzykę chrześcijańską, również ją traktując jako narzędzie ewangelizacji. Muzyka ta, choć cicho o niej w mediach, coraz bardziej się rozwija, jest na coraz wyższym poziomie, przyciąga coraz więcej profesjonalnych twórców i wykonawców, jest coraz łatwiej dostępna. W radiu często pojawia się tez muzyka klasyczna, a w okolicach programów modlitewnych muzyka kościelna.

Żadnych reklam
Radio diecezjalne działa według statusu nadawcy społecznego, to znaczy nie emituje reklam ani żadnych materiałów sponsorowanych. Radio darmowo przekazuje ogłoszenia - od komunikatów o oficjalnych uroczystościach kościelnych każdego szczebla, aż po oferty pracy, pomocy i ogłoszenia drobne. Radio promuje i ogłasza tylko dobre przedsięwzięcia.

Patronat medialny

W sprawie patronatu medialnego prosimy o kontakt:
tel. 33 810 41 89
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

21 Cze 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Cze 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

22 Cze 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony