Pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera odbyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem dowództwa garnizonu bielskiego i kompanii honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej.

W polowej Mszy Świętej wzięli udział przedstawiciele parlamentarzystów z wiceministrem Stanisławem Szwedem, delegacje władz samorządowych i poczty sztandarowe licznych organizacji kombatanckich.

- Ta dzisiejsza uroczystość niesie nam przesłanie pełne nadziei i zaprasza do tego, abyśmy śmiało podnieśli wzrok w niebo, chcąc zobaczyć kres i cel naszego życia. mamy podnieść oczy ku górze, aby spojrzeć na nasze życie doczesne z innej perspektywy: niejako od końca, do którego zmierzamy. Mamy odnaleźć sens i istotę, patrząc na to życie z perspektywy nieba - mówił bp Piotr Greger do zgromadzonych przed polowym ołtarzem bazyliki w Rychwałdzie.

- Wszyscy mamy moralny obowiązek troski o naszą wspólną ojczyznę: swoja pracą i służbą, tonem wypowiedzi dotyczących tego, co Polskę stanowi - przypominał kaznodzieja i wskazywał: - Nadszedł czas, aby odważnie porzucić to wszystko, co jest zagubieniem i zafałszowaniem naszego chrześcijańskiego powołania, również w realiach polskiej rzeczywistości, tego wszystkiego, co niszczy nasze człowieczeństwo i nie pozwala wypełniać zadań mających na względzie dobro wspólnoty Kościoła i naszej ojczyzny. To szczególne zadanie spoczywa na żołnierzach wszystkich jednostek. Chylimy dzisiaj czoła przed kombatantami, którzy są dla nas wzorem walki o Polskę, o jej wolność i wyrażamy im wdzięczność za odwagę, za umiłowanie ojczyzny.

- Wyrazem tej wdzięczności dla ludzi, którzy okazali się bohaterami naszej historii, będzie dzisiejsza uroczystość uhonorowania dwóch żołnierzy niezłomnych, wyklętych - jak ich nazywamy. Dla nich sprawy Polski i jej przyszłości były tak bliskie i drogie, jak losy własnej rodziny - mówił bp Greger.

Pod koniec Mszy Świętej odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia wojskowych odznaczeń. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski z rąk wiceministra Stanisława Szweda odebrał kpt. Władysław Foksa "Rodzynek", jeden z dowódców oddziałów zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego "Bartka", 97-letni, najstarszy żyjący w Polsce żołnierz tego zgrupowania. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski został przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę pośmiertnie także Antoniemu Biegunowi "Sztubakowi", dowódcy oddziału zgrupowania "Bartka", działającego na Żywiecczyźnie. Obydwaj zostali docenieni za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i działalność kombatancką oraz społeczną. Odznaczenie dla Antoniego Bieguna odebrał Janusz Szczepański.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii odbyła się procesja z udziałem kompanii honorowej i orkiestry 18. Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej i poświęcenie ziół.

Później w sąsiedztwie bazyliki odbyły się tradycyjne salwy z zabytkowych dział, przygotowane przez grupę rekonstrukcji historycznej, a także pokazy wojskowych pojazdów i wyposażenia.

bielsko.gosc.pl

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Tutaj jesteśmy

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone