radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

O tym, że objawienie z Fatimy w swojej istocie jest aktualizacją pierwszego wezwania pierwszych słów Jezusa z Ewangelii do nawrócenia i pokuty przypomniał bp Roman Pindel, który wraz wiernymi z całej Żywiecczyzny uczestniczył 13 maja 2019 r. w nabożeństwie fatimskim w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Zdaniem biskupa, mimo postępującej laicyzacji możemy wciąż skutecznie głosić Ewangelię, choć innymi metodami niż wcześniej. W uroczystościach udział wzięli m.in. członkowie wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz pielgrzymi, którzy adorowali Najświętszy Sakrament, modlili się na różańcu, dzielili się świadectwami wiary.

Bielsko-żywiecki biskup w homilii podczas Eucharystii przy ołtarzu przed bazyliką rychwałdzką zwrócił uwagę na odczytany podczas liturgii fragment Dziejów Apostolskich, opisujący widzenie Piotra i jego wizytę w domu Korneliusza. Jak zaznaczył kaznodzieja, był to „moment zwrotny, jeden z najważniejszych w początkach Kościoła”. „Dokonało się coś nieprawdopodobnego, bo Żydzi, którzy uwierzyli w Jezusa jako posłanego od Boga Mesjasza i Zbawiciela, nadal byli przekonani, że zbawiony może być tylko ten, który wcześniej poznał proroków i żyje według Prawa Mojżeszowego, a jeżeli jest mężczyzną, to jeszcze przyjął znak przymierza, obrzezanie. Tymczasem Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi, niezależnie od religijności i tego, jak człowiek się prowadzi” – dodał i podkreślił, że jedynym warunkiem wejścia na drogę zbawienia jest zobaczenie w sobie grzesznika, za którego umarł Jezus, i wiara, że to On pojednał ludzi z Bogiem.

Hierarcha zachęcił, by podczas głoszenia Dobrej Nowiny dzisiejszemu światu pamiętać o historii z Dziejów Apostolskich, dowodzącej, że „Bóg pragnie zbawienia każdego człowieka, niezależnie od tego, czy jest wierzącym, czy poganinem, grzesznikiem, czy sprawiedliwym. Zarazem biskup wskazał, że historia Piotra i Korneliusza uczy, „jak Bóg może przekonywać różnych ludzi do swojej wizji, jakich środków używa, by odmienić myślenie człowieka, który już zastał się w swojej religijności”.

„Kościół przyjął objawienie z Fatimy, ponieważ w swojej istocie jest ono aktualizacją pierwszego wezwania ewangelii do nawrócenia i pokuty. Wszak pierwsze słowa Jezusa, Mesjasza litującego się nad grzesznymi ludźmi, nad narodem wybranym, ale zarazem narodem kroczącym w ciemnościach, brzmią: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,15)” – podkreślił hierarcha i zaznaczył, że Pani Fatimska wzywa do pokutowania, a więc uznania grzechów naszych i do przemiany życia, najpierw naszego osobistego, ale także do modlitwy za innych grzeszników.

Zdaniem ordynariusza, jest szczególnie ważne, by modlić się i rozeznawać, by we ten sposób „postrzegać zjawiska, przemiany, zagrożenia, które nas niepokoją”. „Abyśmy je widzieli, tak jak Bóg widzi. Byśmy umieli rozróżnić procesy społeczne, jak na przykład laicyzacja, jak zmiana mentalności młodego pokolenia, jak masowe wyjazdy za granicę. Umieli je odróżnić od tego, co jednostkowe w naszym otoczeniu. Od tego, że przecież pomimo laicyzacji możemy skutecznie głosić Ewangelię, ale innymi metodami niż wcześniej. Może z większą modlitwą? Byśmy widzieli, że młody człowiek może się odłączyć od smartfona i uważnie słuchać rówieśnika mówiącego mu o tym, jak Jezus zmienił jego życie” – zauważył i zaakcentował nieunikniony charakter niektórych procesów społecznych.

„Procesów takich jak laicyzacja nie zatrzymamy, jak nie udało się zatrzymać rewolucji październikowej i przemian społecznych, które tak przerażały katolików w czasach objawień w Fatimie” – wyjaśnił i zachęcił, by uczyć się z Pisma Świętego gotowości do zmiany myślenia, nawrócenia i modlitwy. „Tylko wtedy uda nam się także wypełnić zamiary zawarte w Orędziu Fatimskim” – zapewnił.

Wspólnie z ordynariuszem modlili się kapłani diecezjalni oraz franciszkanie z różnych zakątków Polski. Przed nabożeństwem w 102. rocznicę objawień maryjnych w Fatimie kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv odczytał intencje modlitewne, jakie przywieźli ze sobą pielgrzymi.

Modlitwie różańcowej, którą animowali członkowie wspólnoty Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, towarzyszyły świadectwa osób, borykających się w życiu z chorobą alkoholową.

Uroczystości zakończyła procesja maryjna oraz apel maryjny.

Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.

18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

08:15 - 09:00
Msza św.
09:00 - 09:10
Wiadomości
09:10 - 09:15
Częstograj
09:30 - 10:00
Katecheza - Dekalog
10:00 - 10:10
Wiadomości

Polecane audycje

Anielski poradnik

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony