radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

To matka wszystkich liturgii, całego świętowania i całej działalności Kościoła.

Na niezwykłość liturgii wielkosobotniej zwrócił uwagę bp Roman Pindel podczas Wigilii Paschalnej sprawowanej 20 kwietnia 2019 r. w katedrze w Bielsku-Białej. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej od poświęconego ognia uroczyście zapalił paschał, a następnie wprowadził ten symbol zmartwychwstałego Jezusa do tonącej w ciemnościach katedry. Wśród uczestników modlitwy byli m.in. członkowie Drogi Neokatechumenalnej, którzy przygotowywali się kilkanaście lat, by wypowiedzieć słowa odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Bp Pindel w homilii zwrócił uwagę, że nocy czuwania paschalnego w języku liturgicznym towarzyszy bogactwo znaków i obrzędów. „To swoista kumulacja wyjątkowych rytów, niezwykły ciąg czytań biblijnych i bogactwo modlitwy. To matka wszystkich liturgii, całego świętowania i całej działalności Kościoła” – dodał kaznodzieja i zauważył, że w liturgii słowa i orędziu wielkanocnym zawarte jest głoszenie zbawienia, jakie dokonuje się przez różne działania Kościoła. „Tak dzieje się, gdy chcemy kogoś doprowadzić do wiary” – dodał.

„W strukturze liturgii, jako konsekwencja poznania zamysłu Boga i Jego miłości, jest miejsce na odpowiedź. Dawaliśmy ją i dawać będziemy. Ona jest wpierw w modlitwie i śpiewie, ale także w deklaracji, w postaci odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Dla nas ochrzczonych w dzieciństwie to najważniejszy cel: zaakceptować to, że rodzice nas ochrzcili i przyjąć ten chrzest z wdzięcznością. Dotrzymać zaś przyrzeczeń, to trwać w przymierzu z Bogiem, który zbawia należących do Niego” – zaznaczył biskup.

Bp Pindel zwrócił uwagę, że w sobotniej liturgii uczestniczą odziani w białe alby wierzący z Drogi Neokatechumenalnej. „To nasi bracia i siostry, którzy przez kilkanaście lat przygotowywali się do tego, by, tak jak my, choć może bardziej dogłębnie, wypowiedzieć słowa odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych – wyrzec się złego i wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa” – wskazał hierarcha i wyjaśnił, że na tym polega sens życia chrześcijańskiego – „odpowiadając na orędzie, na katechezę, zmierzać do Ojca, który jest w niebie i czeka na nas”.

Na koniec biskup zachęcił do przyłączenia się do orędzia wielkanocnego głoszonego poprzez całą sobotnią liturgię. „Przyłączmy się, biorąc udział także w procesji triumfalnej – za Jezusem eucharystycznym i zwycięskim, Podążajmy za Nim jako szczęśliwi uczestnicy Jego zwycięstwa. On zmartwychwstał nie dla siebie, lecz dla nas i dla naszej korzyści. Idźmy pełni nadziei, że podzieli się z nami także łupami ze swego zwycięstwa: wolnością, wyzwoleniem, drogą, którą przebył do Ojca” – zaapelował.

Wigilię Paschalną rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i paschału – świecy symbolizującej Zmartwychwstałego Chrystusa, przy którego świetle wkroczono do świątyni rozświetlanej świecami niesionymi przez wiernych. Podczas liturgii wszyscy zgromadzeni odnowili swoje przyrzeczenia złożone podczas sakramentu chrztu.

Obrzęd liturgii chrzcielnej rozpoczął śpiew „Litanii do wszystkich świętych”. Biskup poświęcił wodę chrzcielną specjalną modlitwą, której towarzyszyło zanurzenie w wodzie paschału – znak przypominający Chrystusa zanurzającego się w wodach Jordanu, przyjmującego na siebie grzechy ludzi, wychodzącego z grobu, zwyciężającego śmierć, będącą skutkiem grzechu.

Wokół bielskiej katedry przeszła procesja rezurekcyjna, którą zakończyło uroczyste błogosławieństwo ordynariusza. W uroczystościach, obok licznych kapłanów i diakonów, udział wziął m.in bp senior Tadeusz Rakoczy.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

08:00 - 08:15
Jutrznia
08:15 - 09:00
Msza św.
09:00 - 09:10
Wiadomości
09:10 - 09:15
Częstograj
09:30 - 10:00
Katecheza - Dekalog

Polecane audycje

Anielski poradnik

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony