radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Lekturą przemówień papieskich do mieszkańców Wadowic uczczono 80. rocznicę matury Karola Wojtyły.

Teksty kazań i mów okolicznościowych przygotowała redakcja radia diecezjalnego „Anioł Beskidów”. Do ich odczytania zaproszono społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach. To właśnie tutaj - w przedwojennym gimnazjum - w maju 1938 roku egzaminy maturalne złożył Karol Wojtyła.
Dyrektor szkoły Janina Turek oraz katechetka Katarzyna Górna-Oremus przygotowały 30 lektorów: absolwentów, uczniów i nauczycieli wadowickiego liceum. Głośne czytanie mów papieskich rozpoczęło się w poniedziałek 28 maja w samo południe na sali gimnastycznej. Na widowni zasiedli uczniowie szkoły. Na parkiecie przygotowano pulpit dla lektorów. W okolicznościowej scenografii znalazł się namalowany ostatnio na podstawie zdjęcia z dyplomu maturalnego portret Karola Wojtyły. Kolejnych lektorów zapowiadała redaktor radia Anioł Beskidów Miriam Arbter-Korczyńska.

Czytanie zajęło niewiele ponad godzinę. Młodzież wysłuchała sześć, skierowanych do wadowiczan, przemówień. Wśród nich była jedna homilia Mszalna - Jan Paweł II odprawił jako papież tylko raz Mszę św. przy wadowickim kościele św. Piotra - 14 sierpnia 1991 r. Po jej zakończeniu skierował jeszcze jedno, krótkie przemówienie do wiernych. Z wadowiczanami Jan Paweł II spotkał się także w czerwcu 1979 i 1999 roku. Oprócz tych trzech osobistych wizyt w rodzinnym mieście, 18 maja 2000 r., w dniu 80. urodzin, Jan Paweł II skierował za pośrednictwem łączy satelitarnych okolicznościowe słowo do uczestników koncertu urodzinowego, odbywającego się na wadowickim rynku. Po raz ostatni do wadowiczan Jan Paweł II zwrócił się 19 sierpnia 2002 r., w krótki telegramie wystosowanym z pokładu helikoptera, którym przeleciał nad Wadowicami w drodze z Kalwarii Zebrzydowskiej.
 

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ.

bielsko.gosc.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony