radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Sadzili drzewa, porządkowali groby polskich i włoskich żołnierzy, śpiewali i tańczyli dla seniorów - od samego rana prawie 400 Włochów, którzy spędzają "Dni w Diecezji" w parafiach Cieszyna, zaangażowało się w życie miasta.

Na początku śpiewali z pewną nieśmiałością. Nie wiedzieli jaki repertuar będzie najodpowiedniejszy dla cieszyńskich chorych. Aż ktoś z opiekunów seniorów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego prowadzonego przez siostry boromeuszki w Cieszynie rzucił: "Zaśpiewajcie wesoło, tak jak potraficie!". I ruszyli na całego! Zabawy, największe przeboje muzyki włoskiej, tańce - godzina minęła jak z bicza strzelił!

- Ale są piękni! Wspaniali! Tacy uśmiechnięci i weseli - cieszyli się podopieczni sióstr. To właśnie dla nich, na dziedzińcu placówki, specjalnie występowali młodzi Włosi, którzy goszczą w Cieszynie w ramach Dni w Diecezji.

Sobota 23 lipca, to według bielsko-żywieckiego programu Dni w Diecezji, dzień zaangażowania społecznego. We wszystkich 130 parafiach, w których przebywają ​uczestnicy ŚDM, włączyli się oni w różnoraki sposób w życie wspólnot.

W Cieszynie ten szczególny dzień rozpoczęła rano wspólna modlitwa Koronki Do Bożego Miłosierdzia na cieszyńskim Rynku.

Każdy z Włochów mógł zaangażować się w jedno z dziesięciu zadań - m.in. na Zamku Cieszyńskim mogli zaprojektować własną nowoczesną kartkę pocztową, w Bibliotece Miejskiej pracowali w nowoczesnej pracowni multimedialnej, na wzgórzu Cieślarówki sadzili drzewa - pamiątki ŚDM w mieście, na cmentarzu komunalnym porządkowali groby polskich i włoskich żołnierzy.

Włosi uczestniczyli także w organizowaniu zajęć dla chorych i niepełnosprawnych w Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, w placówkach opiekuńczych i leczniczych prowadzonych przez siostry elżbietanki cieszyńskie i boromeuszki. U braci bonifratrów wzięli udział w zajęciach muzycznych, w Książnicy Cieszyńskiej poznawali kilkusetletnie starodruki obejmujące także literaturę włoską. Osobna grupy przygotowała specjalny fotoreportaż "Cieszyn oczami Włochów".

- Grupę Włochów gościliśmy także na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Oprowadziliśmy ich po tym miejscu, pokazaliśmy im Rotundę św. Mikołaja - najstarszy kościół w Polsce. Pokazaliśmy, że jest także uwieczniony na banknocie dwudziestozłotowym, a potem zaprosiliśmy naszych gości do udziału w specjalnych warsztatach - relacjonują Władysław Żagan, Ewa Panasiuk i Iga Bieszczanin, stażyści Zamku Cieszyn. - Jako, że Zamek Cieszyn jest centrum promocji nowoczesnego dizajnu i wzornictwa, zaproponowaliśmy im wykonanie autorskich kartek pocztowych z Cieszyna. Każdy mógł w tym celu wykorzystać przygotowane szablony napisów oraz symboli miasta i za pomocą farby w sprayu przygotować własną pracę.

Jak podkreślają młodzi stażyści, włoscy goście zaskoczyli ich pomysłowością, kreatywnością i doskonała organizacją pracy!

Po pracy wszyscy Włosi spotkali się na Mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny.

Wspólne cieszyńskie świętowanie podsumuje wielki wieczorny koncert na Rynku. Wystąpi m.in. zespół muzyczny parafii św. Marii Magdaleny, zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Swój program przedstawią także Włosi. Na finał, o godzinie 20.00 zagra zespół Anti Babylon System z Bielska-Białej. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

03 Cze 2023 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

04 Cze 2023 - niedziela
11:00 - 12:30
Msza św.

04 Cze 2023 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony