radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

12 kleryków pochodzących z 10 parafii diecezji bielsko-żywieckiej przyjęło dziś w bielskiej katedrze św. Mikołaja święcenia diakonatu. Jednym z nich jest syn premier Beaty Szydło - Tymoteusz. Jego rodzice uczestniczyli w uroczystości.

- Wierny sługa słowa Bożego to jest pierwsze określenie waszego urzędu diakońskiego. Wypełniajcie tę misję wiernie i gorliwe. Przede wszystkim jednak według rozeznania Bożych zamiarów, cały czas w jedności z Kościołem, z biskupem, z miejscowym pasterzem parafii, a przede wszystkim z Bogiem, który was posyła i przygotowuje wam miejsca i czas, i ludzi, do których idziecie - mówił w bielskiej katedrze św. Mikołaja bp Roman Pindel kandydatom do święceń diakonatu - 12 alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
 
Podczas Mszy św. 7 maja przy ołtarzu stanęli także: bp Piotr Greger, biskup senior Tadeusz Rakoczy, przełożeni z seminarium - wicerektor ks. Sławomir Kołata i ojciec duchowny ks. Kazimierz Duraj, a także proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi diakoni.
 
Katedrę wypełnili najbliżsi diakonów: rodzice, rodzeństwo i przyjaciele oraz parafianie z miejsc, z których pochodzą. Wśród rodziców byli także rodzice przyjmującego święcenia kleryka Tymoteusza - premier Szydło z mężem Edwardem.
 
Słudzy słowa
 
W homilii, tuż przed obrzędem święceń, odwołując się do czytania z Dziejów Apostolskich o spotkaniu Filipa z dworzaninem etiopskim, bp Pindel mówił alumnom:
 
- Diakon  jest przede wszystkim sługą słowa Bożego. Niebawem zostaniecie posłani do parafii praktyki diakońskiej. Ogromną część czasu - większą część czasu - będziecie poświęcać na przygotowanie słowa Bożego - i w Kościele, i w szkole na lekcjach religii, a także podczas nabożeństw i różnych spotkań, w różnych grupach, do których zostaniecie posłani. Owszem, będziecie także posługiwać Eucharystii w czasie sprawowania jej przez prezbitera z racji rozdzielania Komunii w kościele czy przy nawiedzaniu chorych, ewentualnie w czasie nabożeństw z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Pewnie nie staniecie na czele zespołu charytatywnego ani nie będziecie mieli zbyt wielu osiągnięć w tej materii. Jaki więc wzór daje Filip z dzisiejszego czytania Dziejów Apostolskich na czas waszego posługiwania w Kościele, pomiędzy przyjętymi święceniami diakonatu a prezbiteratu?
 
Bp Pindel tłumaczył: - Nie wyczerpuje się posługa słowu Bożemu tylko w godzinach lekcji religii w szkole czy w przepowiadaniu słowa Bożego w kościele. Nieraz Bóg wzywa przez natchnienia, przez nieoczekiwane spotkania, przez wzywanie do tego, aby dać świadectwo wiary, aby się przyłączyć do człowieka, który jest na swojej drodze wiary. Być w tym miejscu, które Bóg wyznaczył, i pomóc temu człowiekowi, aby poznał słowo i uwierzył. Niezależnie od tekstu, który się czyta, od pytania, które postawi uczeń czy dorosły człowiek, odpowiedź ma zmierzać nie tylko do tłumaczenia na poziomie intelektualnym, ale ma prowadzić go do głębszej wiary.
 
Rocznik św. Jana Pawła II
 
Kandydaci złożyli przyrzeczenia celibatu, posłuszeństwa biskupowi, zobowiązali się do codziennej modlitwy brewiarzowej. Podczas obrzędu święceń biskup nakładał ręce na głowę każdego kandydata i modlił się nad nim. Wszyscy otrzymali jednakowe stuły i szatę diakonów - dalmatykę. Księga Ewangelii, jaką przekazał im biskup, jest znakiem posłania do głoszenia Dobrej Nowiny.
 
Na zakończenie liturgii w imieniu wszystkich diakonów jeden z nich - Michał Marek ze Szczyrku - dziękował biskupom, proboszczom, rodzicom i przyjaciołom za towarzyszenie im na drodze powołania. Diakoni wręczyli biskupowi także rocznikową stułę - widnieją na niej wizerunki Matki Bożej Matki Kościoła oraz papieski herb św. Jana Pawła II, patrona rocznika.
 
Obecni diakoni wstąpili do seminarium po koniec września 2011 roku, kilka miesięcy po beatyfikacji papieża Jana Pawła II.
 
Nowi diakoni diecezji bielsko-żywieckiej:
 
Krzysztof Adamski z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach,
 
Kamil Białożyt z parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy,
 
Tomasz Chamera z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim,
 
Wojciech Grzegorzek z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach,
 
Kamil Jurek z parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu,
 
Wojciech Lach z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach,
 
Filip Magiera z parafii z parafii św. Jakuba Apostoła w Rzykach,
 
Michał Marek z parafii św. Jakuba Apostoła w Szczyrku,
 
Tomasz Mikociak z parafii w. Floriana w Żywcu-Zabłociu,
 
Michał Styła z parafii św. Jakuba Apostoła w Rzykach,
 
Tymoteusz Szydło z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Przecieszynie,
 
Mateusz Tomaszek z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świnnej.
 
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony