radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W 81. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbe, patrona diecezji bielsko żywieckiej, przy bloku 11 obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie go zamordowano, bp. Roman Pindel odprawił Mszę św. Jednym z koncelebransów był arcybiskup Bambergu, Ludwig Schick. 

- Maksymilian jest męczennikiem miłości. Miłości, która sprawia, że człowiek jest w stanie oddać życie za drugiego, nawet nieznanego człowieka – mówił podczas homilii biskup R. Pindel. - Święty Maksymilian, naśladowca Jezusa, aż do śmierci dobrowolnie przyjętej, upomina i walczy o prawo do życia człowieka, który jest potrzebny rodzinie, żonie i dzieciom – dodał biskup. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno Golgota w Jerozolimie, jak i Blok Śmierci w KL Auschwitz to nie tylko miejsca śmierci przywołujące na pamięć szokujące przypadki ludzkiego bestialstwa, lecz to również miejsca, w których wyraża się miłość. - W przypadku Golgoty mówimy o miłości Jezusa do każdego człowieka. Ze strony człowieka i Syna Bożego zarazem, i to do człowieka, czy wobec człowieka całego świata i wszystkich czasów – stwierdził hierarcha. Z kolei abp. L. Schick przypomniał, że postać św. Maksymiliana Kolbe jest inspiracją dla dzieła pojednania polsko-niemieckiego – Napomina nas abyśmy nie zaprzestawali dzieła dokonanego pojednania i kontynuowali je. Kolbe napomina nas, Niemców i Polaków, nie zapominajcie o chrześcijańskim braterstwie i dobrym sąsiedztwie. Budujcie solidarność i pokój dla pokojowej przyszłości Europy i świata – apelował arcybiskup Bambergu. Wśród uczestników uroczystości obecna była ocalała z KL Auschwitz Zdzisława Włodarczyk o numerze obozowym 85282. Za druty trafiła ona 12 sierpnia 1944 roku wraz z rodzicami i młodszym bratem. Tu też doczekała się wyzwolenia.

W trakcie obchodów złożono kwiaty pod Ścianą Śmierci i na obozowym placu apelowym, gdzie 29 lipca 1941 roku Maksymilian Kolbe dobrowolnie zgłosił się w zastępstwie Franciszka Gajowniczka na śmierć głodową. Nie obyło się również bez modlitwy hierarchów i franciszkanów w celi 18, w której zastrzykiem z fenolu zamordowano św. Maksymiliana. 

Tradycyjnie już obchody upamiętniające męczeńską śmierć o. Kolbe poprzedziło nabożeństwo Transitus w kościele we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Uczestniczący w nim wierni przeszli później pod bramę obozową "Arbeit macht frei", gdzie spotkali się z pielgrzymami z oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana. 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

26 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

27 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony