26-letni Kamil Łaciak przyjął chrzest, bierzmowanie i Pierwszą Komunię Św. we wspólnocie SECIM podczas uroczystej Eucharystii w kościele św. Pawła w Bielsku-Białej. Sakramentów udzielił Kamilowi biskup Roman Pindel.

- Kamil staje się dziś pełnoprawnym dzieckiem Bożym, napełnionym Duchem Świętym. Z pomocą tego Ducha może z odwagą wypowiadać, że Jezus jest Panem i wołać "Abba Ojcze" - mówił biskup Roman Pindel rozpoczynając 21 grudnia Mszę św., koncelebrowaną pod jego przewodnictwem przez ks. Przemysława Sawę, pasterza Szkoły Ewangelizacji Cyryli Metody oraz księży-członków SECIM i przyjaciół wspólnoty.

Podczas Eucharystii 26-letni Kamil Łaciak przyjął trzy sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: chrzest, bierzmowanie i Komunię Świętą. Przez ponad rok uczestniczył w katechezach i obrzędach, przygotowujących go do tej chwili.

Po przyjęciu sakramentów wzruszony Kamil mówił: - Dziękuję. Myślę, że od tego powinienem zacząć. Nie ma innego słowa, które mogłoby wyrazić wdzięczność za dzisiejszy wieczór, za zgromadzonych tu ludzi, za księdza biskupa. Jestem niezmiernie wdzięczny. Trudno opisać, co taki człowiek jak ja może czuć. Najprościej powiedzieć, że z mroku trafiłem tutaj, chociaż tego nie przewidywałem, ani nie wyobrażałem sobie. Dziękuję za całą otoczkę uroczystości, bo to wzmacniało mnie przez cały ten czas. Nastała jasność w moim życiu. Jestem bliżej Boga, czuję to...

W imieniu wspólnoty życzenia złożył Kamilowi ks. Przemysław Sawa: - Kamil ja ci życzę, żebyś kochał Pana Jezusa. Czytaliśmy razem Biblię, wiele pytań zadawałeś. Masz Katechizm Kościoła Katolickiego. Też go czytaliśmy. Chcę, żeby Pan Jezus był prawdziwie w twoim sercu, by twoja wiara płonęła jak ta świeca, byś wzrastał. Jesteś na początku drogi w Kościele. Ale twoja droga wiodła do tego momentu przez wiele lat twojego życia. Przeżywaj te Święta Bożego Narodzenia jako chrześcijanin.

Kamil otrzymał ikonę Chrystusa, by była znakiem jego wiary.

O tym czym jest Słowo Boże w życiu każdego ochrzczonego mówił w homilii biskup Roman Pindel. Ksiądz biskup przedstawił Maryję jako wzorową uczennicę i naśladowczynię Jezusa Chrystusa. Zwrócił uwagę na trzy aspekty Jej życia, będące filarami życia chrześcijańskiego: Słowo Boże, modlitwę i czyny, wynikające ze Słowa i przepracowania go na modlitwie.

"Magnificat" - modlitwa Maryi, jest - jak mówił bp Pindel, „utkany z tekstów Starego Testamentu, pięknie połączony nowymi sformułowaniami i nowymi słowami”. - Święty Łukasz chciał pokazać Maryję, jako doskonałą słuchaczkę Słowa Bożego, które to Słowo przygotowywało ją na przyjście Mesjasza - zaznaczył bp Pindel. - Słowo Boże to pierwszy wzór i filar dla nas. W nim poznajemy sposób działania Boga i możemy się nauczyć tego, co Bóg może uczynić w naszym życiu, jak nas poprowadzić. Maryja jest pierwszą uczennicą  Jezusa także w modlitwie. Pokazuje - weź Pismo Święte i zaprzyjaźniaj się z nim.

Zasłuchana w Słowo Boże, które pracowało w Jej sercu, śpieszy do Elżbiety, kiedy dowiaduje się, że ta jest w szóstym miesiącu ciąży. - Maryja śpieszy do tego domu, choć jest to drugi kraniec Izraela. Śpieszy dlatego, że ze Słowa Bożego nauczyła się, że trzeba widzieć tych, którzy potrzebują pomocy, także tej duchowej, także wtedy. gdy zniewala człowieka grzech. Maryja rozważa Słowo Boże, a zarazem wciela je w życie.

Tłumacząc drugi filar, modlitwę bp Pindel zacytował słowa św. Augustyna; "Słowo Boże jest Twoim przeciwnikiem". - Dopóki mu się nie poddasz, nie przemienisz swojego życia - mówił biskup. - Kiedy mu ulegnę, staje się miodem, czymś, co będzie mnie umacniać.

"Magnificat" Maryi, to Słowo, które pochodzi od Ducha Świętego. - Tam nie ma ani jednej prośby w sprawach prywatnych. Maryja wielbi Boga w tym, że jest wspaniałomyślny wobec Izraela i wobec Niej. Człowiek, który słucha Ducha Świętego, będzie miał w sobie taką dominantę: wielbienie Boga. Także w tym co jest doświadczeniem, trudnością, w chorobie.

Na zakończenie Mszy św. ze wspólnotą SECIM. bp Pindel dziękował wszystkim jej członkom za towarzyszenie Kamilowi, dodając, iż jego zdaniem to właśnie wspólnotą bądź ośrodek katechumenalny jest najlepszym sposobem przygotowania do chrztu człowieka dorosłego.

Dorośli, którzy chcieliby przygotować się do chrztu z SECIM, mogą zgłaszać się do ks. Przemysława Sawy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w sekretariacie Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody (tel. 691 200 303; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

aniolbeskidow.pl / bielsko.gosc.pl

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Tutaj jesteśmy

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone