radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Każdy z osadzonych w bielskim areszcie otrzymał specjalny list od bp. Romana Pindla.

-  Ten jubileusz jak klamra spina kończące się obchody Roku Miłosierdzia. Przypomina nam, że z jednej strony wszyscy jesteśmy podobni do tych, którzy stają przed sądem, którzy mają za co wynagradzać Bożemu Miłosierdziu, a z drugiej strony przypomina, że Chrystus utożsamia się z każdym człowiekiem, również z tym który jest skazany, również z tym, który jest winny - mówił ks. Tomasz Gorczyński, kapelan aresztu śledczego w Bielsku-Białej podczas Mszy św. w katedrze św. Mikołaja, sprawowanej dziś, w dniu Jubileuszu Więźniów, ogłoszonym przez papieża Franciszka.

W Eucharystii, koncelebrowanej przez ks. Gorczyńskiego i ks. Łukasza Mieszczaka, uczestniczyli wraz z parafianami pracownicy bielskiej placówki. Wcześniej, kapelan aresztu sprawował Mszę św. dla osadzonych w kaplicy aresztu.

- Bardzo trudną rzeczą jest troszczyć się o to, aby z jednej strony zabezpieczyć nasze społeczeństwo przed tymi, którzy uczynili zło, a drugiej strony, żeby dostrzec w nich to, o czym mówi Chrystus: że każdy z nas jest dzieckiem Bożym - zaznaczył ks. Gorczyński, zachęcając także do za tych wszystkich, którzy pełnią służbę w więzieniach: o mądrość, potrzebne łaski, wytrwanie i Boże błogosławieństwo dl tych, którzy odbywają karę i tych, którzy - jak mówił kapelan: „troszczą się o to, żeby ta kara przyniosła dobre owoce w życiu nas wszystkich”.

Na zakończenie liturgii. ks T. Gorczyński przekazał pracownikom Służby Więziennej zapewnienie biskupa Romana Pindla o modlitwie za nich i osadzonych, a także wręczył listy, które ksiądz biskup zaadresował do dyrekcji i wszystkich pracowników aresztu, a także drugi list - dla każdego z przebywających w areszcie.

"Jesteście szczególnie ważną cząstką naszego Kościoła - napisał w liście do aresztowanych biskup Pindel. - Taka jest bowiem logika Bożego Miłosierdzia, że ci, którzy w ludzkim porządku są odsuwani na margines, dla miłosiernego Boga stają się grupą uprzywilejowaną. Jako biskup jestem przede wszystkim sługą Chrystusa, szafarzem Bożych tajemnic i przychodzę do Was w Jego imieniu. Toteż serdecznie Was proszę: nie bójcie się otworzyć Waszych serc przed Nim, uwierzcie w głoszoną przez Niego miłość!".

Biskup zachęca adresatów listy, by zaufali miłości Boga, która jest źródłem prawdziwej godności każdego z nas; by doświadczyli osobistego spotkania z przebaczającym i uzdrawiającym Bogiem.

"Jednym z najgorszych więzień jest serce zamknięte i zatwardziale, dotknięte rozpaczą, rezygnacją lub obojętnością. Dlatego obejmując Was moją pamięcią i życzliwością, życzę Wam, nadziei, życzę Wam odnalezienia pokoju serca oraz przyjęcia Bożej łaski. Życzę Wam również abyście już teraz żyli godnie w pokoju i byście jak najszybciej mogli powrócić do normalnego życia poza kratami wiezienia.

Z kolei w liście do pracowników aresztu biskup pisze m.in.: "Kościół  w swoim nauczaniu przypomina, że kara więzienia nie może być jedynie formą odpłaty ani tym bardziej przybierać kształtu społecznego odwetu. Kara i więzienie mają sens wówczas, gdy potwierdzając zasady sprawiedliwości i zapobiegając przestępczości, służą zarazem odnowie człowieka, dają tym, którzy popełnili błąd możliwość zastanowienia się i odmiany życia, aby mogli włączyć się na nowo w życie społeczeństwa".

Jak dodaje biskup Pindel: "To dzięki Państwa służbie i poświęceniu, więzienie może stać się miejscem bardziej ludzkim, dającym osadzonym również szansę na refleksję i próbę przemiany życia. Oczywiście podejmowane przez Państwa działania są propozycją, której przyjecie jest sprawą wolnej woli każdego z osadzonych i nie wszyscy niestety ją przyjmują. Jednak mimo to są one konieczne, aby kara więzienia lepiej odpowiadała godności człowieka".

W bielskim areszcie śledczym przebywa około 240 osadzonych. Od 2008 roli funkcjonuje tu kaplica dla wszystkich wyznań. Jej inicjatorem był śp. ks. Antoni Kajzerek.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

10 Gru 2023 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

11 Gru 2023 - poniedziałek
08:15 - 09:00
Msza św.

11 Gru 2023 - poniedziałek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony