radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Przy Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej powstaje ogród ekologiczny. Kalina, tawuła, różaneczniki, pigwowce, hortensje i róże rosną przy Hospicjum św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Z okazji papieskich urodzin młodzi bielszczanie zasadzili tu jeszcze 150 nowych roślin: runiankę, ciemiernik, liliowca i parzydło leśne.

Na co dzień zgłębiają tajniki różnorakich urządzeń technicznych. Ale potrafią oderwać głowy od kabelków i śrubek, by zauważyć, że wokół nich są ludzie ciężko chorzy, potrzebujący wsparcia.

Od lat uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej włączają się w kampanię "Pola Nadziei". W Bielsku-Białej dzięki niej powstaje stacjonarne Hospicjum św. Jana Pawła II.

Młodzi kwestują, organizują koncerty i kiermasze, z których dochód przeznaczają na konto budującego placówkę Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.

W rocznicę 96. urodzin papieża Polaka, młodzi elektronicy przyszli na teren hospicjum, by razem z uczennicami Zespołu Szkół Ogrodniczych w Bielsku-Białej posadzić kolejne 150 roślin w powstającym przy budynku ogrodzie ekologicznym. Jego projektantką i wykonawczynią jest Barbara Midor. Hospicjum otacza starodrzew, wśród którego biegają czarne wiewiórki i przelatują rozśpiewane ptaki. To otoczenie wzięła pod uwagę Barbara Midor, komponując ogród.

W ogrodzie rosną już: kalina, tawuła japońska, różaneczniki, pigwowce, hortensje bukietowe i róże pomarszczone. Ich dopełnieniem będą runianka, ciemiernik, liliowiec i parzydło leśne, które właśnie posadzili młodzi elektronicy.

Ogród powstaje w ramach programu "Działaj w zielone" Fundacji Ekologicznej ARKA, dzięki finansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez program "Inicjatywy obywatelskie dla środowiska".

- Zaangażowaliśmy się w ten projekt, bo łączy on walory ekologiczne z ważnym celem społecznym, jakim jest opieka nad chorymi w hospicjum - podkreślał Wojciech Owczarz z fundacji, dodając, iż posadzone w nowym ogrodzie rośliny dają schronienie ptakom i drobnym ssakom, przyciągają zapylające rośliny owady, a przy tym będą mieć korzystny wpływ na psychikę chorych i ich najbliższych.

W czasie spotkania byli obecni także założyciele budującego obiekt Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego: prezes Grażyna Chorąży i ks. Piotr Schora SDS.

Jak mówi Grażyna Chorąży, budowane od 6 lat hospicjum rozpocznie swoją działalność najpóźniej 1 października tego roku. Stowarzyszenie wystąpi do wojewody śląskiego o zarejestrowanie placówki leczniczej, a następnie - po otrzymaniu zgody -  do NFZ o dopłatę, przynajmniej w wysokości 50 procent kosztów. W całodobowej placówce znajdzie się miejsce dla 28 chorych. Już wkrótce rozpocznie się także rekrutacja personelu medycznego.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

28 Mar 2024 - czwartek
10:00 - 12:00
Msza św. Krzyżma

28 Mar 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

28 Mar 2024 - czwartek
18:00 - 19:30
Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony