radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

30-lecie pobytu w Polsce świętują siostry redemptorystki z jedynego w Polsce klasztoru kontemplacyjnego zakonu, założonego przez włoską mistyczkę bł. s. Marię Celestę Crostarosę. Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – bielskim wzgórzu.

Siostry przybyły do stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej od 29 września 1989 roku. 7 sierpnia 1992 roku zakonnice przeprowadziły się do nowego klasztoru, który znajduje się na terenie parafii św. Stanisława BM w Starym Bielsku. 30 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstała kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.

Siostry z Trzech Lipek 29 września br. świętowały jubileusz trzydziestolecia swej obecności podczas Eucharystii. Liturgii przewodniczył wikariusz prowincjała –  o. Darek Paszyński CSsR. Mszę koncelebrowali: obecny i były kapelan sióstr o. Jarosław Liebersbach CSsR i o. Andrzej Kowalski CSsR.

„Uroczystość była bardzo wzruszająca. Po Mszy św. spotkałyśmy się w rozmównicy, aby wspominać te piękne chwile, gdy rozpoczynałyśmy to dzieło w Polsce, najpierw w Tuchowie, a później w Bielsku” – podsumowały siostry.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał we włoskim miasteczku Scala w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Polski klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów. Przełożoną liczącej kilkanaście osób żeńskiej wspólnoty zakonnej jest. Urszula Nowińska OSsR.

W ciągu 30 lat wspólnota redemptorystek założyła już dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam wspólnotę modlitwy. Powstała też wspólnota zakonna w Lwowie.

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

21:15 - 21:30
Stół Słowa Bożego
21:30 - 21:50
Różaniec - tajemnice radosne
21:50 - 22:00
Kompleta
22:00 - 22:15
Aktualności Radia Watykańskiego
22:15 - 22:30
Lektura radiowa

Polecane audycje

Anielski poradnik

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony