Grupa 250 pątników z Żywca wyruszyła 23 sierpnia w drogę do Częstochowy. Tym samym kontynuowana jest rozpoczęta w 1611 roku tradycja. 

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania jest pytanie "Spotkałeś?". Podczas Mszy św. poprzedzającej wymarsz ks. Tomasz Wala podkreślił w kazaniu, że chodzi o zaproszenie do spotkania Boga w konfesjonale. „Ale, aby to zrobić, najpierw trzeba nauczyć się spotkania z sobą samym. Nie da się bez tego. Trzeba najpierw poznać siebie, pozwolić sobie na to, by wybrzmiały we mnie wszystkie te momenty, których się wstydzę. Lecz także zobaczyć to wszystko, co jest we mnie dobre. Musimy zacząć milczeć w środku. Wtedy usłyszymy Boga” – wytłumaczył przewodnik pielgrzymki. Razem z ks. Walą opiekę nad grupą pielgrzymów sprawuje kilku kapłanów, wśród nich proboszcz żywieckiej konkatedry ks. Grzegorz Gruszecki. Od kilkudziesięciu lat żywieccy pielgrzymi idą na Jasną Górę w trzech grupach. Pierwsza wyruszyła 23 sierpia  po Mszy św. To tzw. grupa młodzieżowa. Pokonuje ona w siedem dni trasę ok. 170 km. 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa. Wcześniej dojadą tam autokarami. Wędrują oni od tego miejsca szlakiem sanktuariów maryjnych (70 km) przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi przybywający Żywca  na Jasną Górę autokarami. Wszyscy spotkają się na Jasnej Górze 29 sierpnia. Zwieńczeniem pielgrzymowania będzie Msza św. clebrowana przez biskupa Piotra Gregera. Tradycja pielgrzymowania z Żywca do Czestochowy należy do najstarszych w Polsce. W 1608 r. powstało w Żywcu Bractwo Różańca Świętego. Trzy lata później wspólnota zorganizowała pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy. O początkach Pielgrzymki Żywieckiej wspomniano po raz pierwszy w „Dziejopisie Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego. Autor dzieła, który od 1686 r. był kolejno burmistrzem i wójtem Żywca, sam organizował kolejne pielgrzymki na Jasną Górę.

Na antenie naszego radia łączymy się z pielgrzymami każdego dna (oprócz niedzieli) podczas adycji Pora Dobrego Słowa o godz. 11.30.

pb/rk