Ośrodek Caritasu im. św. Józefa w Szczyrku Czyrnej został zbudowany przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Teren pod budowę Diecezji Bielsko-Żywieckiej został przekazany przez Księdza, który otrzymał go od zaprzyjaźnionego małżeństwa.

Ośrodek od roku 2007 służył osobom niepełnosprawnym, dzieciom, młodzieży oraz dorosłym w przeżywaniu rekolekcji. Jednak ilość turnusów jest zbyt mała, aby ośrodek mógł się utrzymać. Caritas nie jest w stanie nadal dopłacać do jego funkcjonowania. Spowodowane jest to min. trudnym dojazdem, do dziś nie ma sposobu, aby powstała asfaltowa droga. Lokalizacja sprawia, że ośrodek jest bardzo trudno dostępny, szczególnie w okresie zimowym, kiedy dojazd jest prawie niemożliwy.

Nie jest łatwo rezygnować z miejsca jakim jest Szczyrk Czyrna oraz z ośrodka, jednak Caritas naszej diecezji nie jest w stanie utrzymać ośrodka. Zaistaniała sytuacja, po długim namyśle i szukaniu rozwiązania doprowadziła do decyzji o sprzedaniu ośrodka. Gmina Szczyrk nie była zainteresowana pierwokupem ośrodka.

Wszystkie przedmioty związane z kultem zostały odpowiednio zabezpieczone i przeniesione w inne miejsce. Droga Krzyżowa, również zostanie przeniesiona. Nie ma mowy o żadnej profanacji.

Mamy uzasadnioną nadzieję, że miejsce to nadal będzie służyć wypoczynkowi dzieci i młodzieży.

Ks. Mateusz Kierczak
Dyrektor Centrum Informacyjno-Medialnego
Diecezji Bielsko-Żywieckiej