radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Cieszyńska rotunda była miejscem ekumenicznego nabożeństwa.

Modlitwa o pokój dla świata na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, z udziałem duchownych z Kościoła katolickiego, luterańskiego i prawosławnego, zakończyła 5 lipca całodniową międzynarodową konferencję poświęconą dziedzictwu kulturowemu apostołów Słowian. Bp Roman Pindel, bp Adrian Korczago z Kościoła luterańskiego oraz w imieniu prawosławnego biskupa Atanazego ks. Mikołaj Dziewiatowski modlili się w jednej z najstarszych świątyń w Polsce, prosząc, by „Bóg zachował świat i jego mieszkańców w pokoju” i „oddalił od niego niszczącą falę terroryzmu”.

Piątkowa modlitwa w Rotundzie św. Mikołaja nawiązała do tej sprzed 8 lat, gdy w tym samym miejscu biskupi modlili się „by brat nie podnosił ręki na brata”. Obecny wtedy był także prezydent RP.

 

W XII-wiecznej świątyni biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago, ks. Mikołaj Dziewiatowski z Kościoła prawosławnego, a także inni duchowni trzech wyznań uroczyście potwierdzili „nierozerwalną więź między wielkim dobrem pokoju a autentyczną postawą ewangeliczną”.

„Głos z tego miejsca, z pogranicza narodów, języków, kultur i religii zaświadcza, że różnorodność nie jest źródłem nieszczęścia, lecz piękna i bogactwa Polski i wszystkich narodów świata” – modlił się bp Pindel. Z kolei prawosławny duchowny wzywał Boga, by oddalił od świata niszczącą falę terroryzmu. Prosił za wszystkich zmarłych, ofiary brutalnych ataków terrorystycznych, a luterański biskup modlił się, by ofiary przemocy i nienawiści odnalazły w sobie siłę, aby nadal „być braćmi i siostrami dla innych”, a terroryści „rozpoznali zło swych czynów i powrócili na drogę pokoju i dobra”.

„Boże, Ojcze odwieczny, wysłuchaj miłosiernie tej modlitwy, którą zanosimy do Ciebie spośród zgiełku i rozpaczy świata. Przepełnieni nadzieją w Twoje nieskończone miłosierdzie, zwracamy się do Ciebie z wielką ufnością o dar pokoju” – modlili się wszyscy zebrani w niewielkiej świątyni. Na koniec duchowni udzielili wspólnego błogosławieństwa.

Podczas liturgii proboszcz prawosławnej parafii w Sosnowcu odczytał list przesłany od bp. Atanazego, ordynariusza prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej. W dokumencie władyka przypomniał o dziedzictwie Braci Sołuńskich – Cyryla i Metodego. Bp Korczago natomiast zaapelował, by wspólne nabożeństwo zdynamizowało relacje między przedstawicielami różnych wyznań na wspólnej ziemi pogranicza. „Z tej naszej modlitwy ma wynikać aktywność. Ma wynikać nasze działanie. Mamy poszukiwać dobra!” – podkreślił.

Bp Pindel zachęcił, by dziękować dobremu Bogu za piątkowe spotkanie, podczas którego przedstawiciele trzech tradycji mogli zanosić wspólnie modlitwę o pokój.

Podczas nabożeństwa zaśpiewał chór rzymskokatolickiej parafii św. Marii Magdaleny „Lutnia”.

Cieszyńska Rotunda przez szereg stuleci była kaplicą zamkową. Zbudowano ją z kamienia łupanego i ciosów wapiennych. Konstrukcje przebudowano w XIV wieku. Podwyższono wówczas poziom wnętrza i położono posadzkę. W czasie pożaru w 1484 roku budowla uległa zniszczeniu. Konstrukcja została gruntownie przebudowana w 1839 r. Prace konserwatorskie ukończone w 1955 r. przywróciły budowli jej pierwotną postać i odsłoniły dawny poziom ulicy.

Rotundą opiekują się księża z cieszyńskiej parafii pw. św. Marii Magdaleny. Nabożeństwa odprawiane są tu tylko raz w roku – 6 grudnia, w liturgiczne wspomnienie patrona budowli, św. Mikołaja.

Modlitwa w Rotundzie zakończyła międzynarodową konferencję w cieszyńskim klasztorze bonifratrów. Zorganizowała ją Komisja do Spraw Stosunków Polsko-Czeskich i Polsko-Słowackich Polskiej Akademii Nauk o/Katowice, z okazji 1150. rocznicy śmierci św. Cyryla i 400. rocznicy śmierci męczeńskiej św. Melchiora Grodzieckiego, którego Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił patronem 2019 roku.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Ogłoszenia

S. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, terapeuta motywujący, trener Dialogu Motywującego będzie 19 listopada gościem kolejnego spotkania w hałcnowskiej bazylice.

Teraz na antenie

Polecane audycje

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony