radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Zmarł twóca znakomitych projektów kościołów - Stanisław Niemczyk.

Był twórcą śląskich kościołów, m.in. świątyni Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. Pogrzeb światowej sławy artysty, zmarłego w wieku 76 lat, odbędzie się w czechowickim kościele w najbliższą sobotę, 18 maja, o godz. 12.00.

Urodzony w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach Stanisław Niemczyk zasłynął jako twórca kościołów budowanych przy dużym współudziale parafian, z charakterystycznymi detalami, powstającymi często spontanicznie na placu budowy. Został wyróżniony Honorową Nagrodą SARP 1998, a w 2000 r. uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.

Niemczyk ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Miastoprojekcie w Tychach, gdzie zasłynął z tworzenia obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Jest autorem budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, ale przede wszystkim – niezwykłych kościołów. Najsłynniejszymi jego projektami są kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, kościół Ducha Świętego w Tychach oraz tamtejszy zespół klasztoru i kościoła franciszkanów św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach Paprocanach, a także pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.

Czechowicki kościół przyjeżdżają podziwiać architekci z całego świata. Świątynia jest jedną z ikon polskiej architektury współczesnej. Nagradzany wielokrotnie projekt dotyczy nie tylko samej świątyni, ale także jej otoczenia, znajdującego się w niełatwym dla projektanta miejscu – przy torach kolejowych.

Makieta nowego kościoła w Czechowicach-Dziedzicach powstała w pierwszych dniach stycznia 1995 r. 7 marca 1995 r. gotowa była dokumentacja projektu, którą przedłożono Komisji do spraw Budownictwa i Sztuki Sakralnej przy kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Koncepcja nowego kościoła nie spotkała się z aprobatą komisji i projekt odrzucono. Dopiero po zapoznaniu się z przedstawioną biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu opinią inż. Jerzego Maniury na temat projektu, Komisja ponownie rozważyła założenia projektowe i ostatecznie 28 czerwca 1995 r. wyraziła zgodę na budowę kościoła według projektu architekta Stanisława Niemczyka.

27 lipca w czechowickim Urzędzie Miejskim złożone zostały wymagane dokumenty, a 1 sierpnia – w święto Porcjunkuli – parafia otrzymała pozwolenie na przebudowę i rozbudowę kościoła. Świątynia powstała na rzucie trójkąta. Charakterystyczne trzy wieże w czechowickim kościele symbolizują minione dwa tysiąclecia chrześcijaństwa, a jedna z nich, zwieńczona krzyżem z pastorału Jana Pawła II, przypomina o wejściu Kościoła w nowe tysiąclecie.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

07:15 - 07:45
Rozmowa dnia - Co nowego u papieża Franciszka?
07:45 - 08:00
Stół Słowa Bożego
08:00 - 08:15
Jutrznia
08:15 - 09:00
Msza św.
09:00 - 09:10
Wiadomości

Polecane audycje

Anielski poradnik

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony