radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bp Roman Pindel udzielił 8 maja 2019 r. w Wilamowicach święceń diakonatu dziewięciu alumnom kończącym V rok studiów w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Były to pierwsze w historii diecezji bielsko-żywieckiej święcenia w wilamowickim kościele pw. Przenajświętszej Trójcy –jedynym w Polsce sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego. Urodzony w Wilamowicach metropolita Lwowa został wyniesiony na ołtarze – beatyfikowany i kanonizowany – w tych samych dniach co patron rocznika nowych diakonów, św. Zygmunt Gorazdowski.

W homilii biskup zwrócił uwagę, że młody diakon lub prezbiter często staje w obliczu licznych wyzwań i sytuacji kryzysowych. „Przeżywa krytykę, niepowodzenie, brak akceptacji, nieraz wprost odrzucenie” – zauważył duchowny, ilustrując to konkretnymi przykładami.

„Krytyka może pojawić się w ocenie jego osiągnięć katechetycznych, frustracja z powodu niepowodzenia w utworzeniu grupy młodzieżowej, albo zniechęcenie, gdy mimo różnych wysiłków jest oceniany niżej niż jego poprzednik, albo wręcz od początku nie zaiskrzyło między nim a powierzoną mu grupą” – wytłumaczył ordynariusz.

„W różny sposób przeżywa się tego typu niepowodzenia i trudności. Jeden będzie postępował dalej tak samo, idąc w zaparte, nie szukając przyczyn oraz możliwości naprawy sytuacji. Inny robi swoje, tyle że bardziej profesjonalnie, starając się dostosować do rad metodyków czy bardziej doświadczonych duszpasterzy. Jeszcze inny gorzknieje. Inny szuka ucieczki w jakimś hobby, w zaangażowaniu nieraz bardzo obcym kapłaństwu, w kupowaniu drogich rzeczy, w jedzeniu czy alkoholu. Gdy jest zaś bardzo źle, szuka się pomocy u terapeuty” – wyjaśnił kaznodzieja i przestrzegł, że trudności w życiu diakona czy kapłana jest o wiele więcej niż tych, które powodują syndrom wypalenia czy prowadzą do frustracji.

„Przecież żyjemy w świecie stworzonym przez Boga, ale też w świecie, w którym jeden krzywdzi drugiego. Krzywdzicielem może być duchowny lub ktoś bliski. Raz po raz wstydzimy się za kogoś. Nieraz wstydzimy się za kogoś, gorszymy. Nie jest to zawsze zgorszenie faryzejskie” – kontynuował ordynariusz i wskazał, że najgorszym wariantem jest, gdy duchownemu brakuje wiary, do której mógłby się odwołać w sytuacji kryzysowej.

Biskup zachęcił, by czerpać siłę z odczytanych podczas liturgii słów św. Pawła z Listu do Rzymian. Jak zauważył hierarcha, zdanie Apostoła Narodów – „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” – ma przypomnieć, iż skoro Bóg posłał swego Syna z miłości, by ocalić nas przez Jego śmierć na krzyżu, to „On jednocześnie nie uczyni tej ofiary daremnej, opuszczając nas w niebezpieczeństwie, nie wyciągając do nas ręki z pomocą”.

Zdaniem biskupa te podsumowujące, emocjonalne wezwanie Pawła jest swoistym zwieńczeniem podjętych we wcześniej argumentów. Zauważył, że osiem rozdziałów Listu do Rzymian kończy entuzjastyczne zapewnienie autora, że nic „nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”.

„Jeżeli odpowiada się na powołanie i przyjmuje się święcenia z wiarą w to Jezusowe zwycięstwo, w tę wierność Boga w naszej obronie, inaczej podchodzimy do wszystkiego, co może zakwestionować nasze życie i misję, to, co się zrobi” – zapewnił i zaapelował o modlitwę o mocną wiarę w Boga-obrońcę, który we wszystkich sytuacjach trudnych jest po naszej stronie.

Święcenia odbyły się poprzez nałożenie rąk biskupa i modlitwę. Wcześniej kandydaci na diakonów złożyli przyrzeczenia celibatu oraz posłuszeństwa biskupowi. Zobowiązali się także do codziennej modlitwy brewiarzowej. Diakoni otrzymali stułę diakońską oraz dalmatykę. Na znak posłania do głoszenia Dobrej Nowiny ordynariusz podał kandydatom do kapłaństwa księgę słowa Bożego oraz przekazał pocałunek pokoju.

Bp Pindel był w latach 2004-2011 ojcem duchownym w seminarium, a od 2011 do czasu wyboru na ordynariusza diecezji, w listopadzie 2013 roku, piastował urząd rektora tej placówki. Wyświęceni diakoni są z pierwszego rocznika, który przyjmował jako biskup bielsko-żywiecki.

Na koniec liturgii przedstawiciel nowo wyświęconych diakonów wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem biskupów, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii. W języku wilamowskim słowa pozdrowień przekazali przedstawiciele parafii.

Liturgię koncelebrowali biskup pomocniczy Piotr Greger oraz biskup senior Tadeusz Rakoczy, a także kilkudziesięciu innych kapłanów. W świątyni modlili się alumni diecezji bielsko-żywieckiej z poszczególnych roczników, a także rodziny, przyjaciele i znajomi nowych diakonów.

Do święceń diakonatu alumni przygotowywali się bezpośrednio przez uczestnictwo w tygodniowych rekolekcjach. Nowo wyświęceni diakoni podejmą w ciągu najbliższego roku posługę w parafiach swojej diecezji i równocześnie rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący ich do święceń kapłańskich.

Klerycy, którzy przystąpili w środę do święceń diakonatu, rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2014 roku. Pierwszy rok rozpoczęło wówczas 36 alumnów z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Obecnie rocznik liczy 19 osób. Patronem rocznika jest św. Zygmunt Gorazdowski, zwany „ojcem ubogich i księdzem dziadów”. Szczególnym terenem jego heroicznej miłości bliźniego był Lwów, w którym spędził ponad 40 lat życia, najpierw jako wikary, a potem proboszcz parafii św. Mikołaja. Włączał się czynnie w istniejące już instytucje dobroczynne oraz powoływał nowe. Duchowny żył w latach 1845-1920, był kapłanem diecezjalnym i założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Beatyfikował go 26 czerwca 2001 r. we Lwowie papież Jan Paweł II, a kanonizował 23 października 2005 r. papież Benedykt XVI.

Diakonami zostali: Piotr Bułka i Damian Dadak z parafii w Rajczy, Maciej Godzieszka z parafii w Żywcu-Moszczanicy, Jakub Michalik z czechowickiej parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Adrian Moskała z parafii w Brennej Leśnicy, Kamil Piwowarczyk z katedralnej parafii w Bielsku-Białej, Mateusz Steczek z parafii w Buczkowicach, Michał Wójcik z parafii w Bestwinie, Tobiasz Zoń z parafii w Pietrzykowicach.

Były to pierwsze w historii diecezji święcenia diakonatu w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego. Święty ten jest patronem Wilamowic. W centrum miasta stoi jego pomnik. Monument z wykonaną w brązie sylwetką kroczącego z Ewangelią i krzyżem metropolity lwowskiego skrywa skrzynię z m.in. świadectwami łask, otrzymanych za wstawiennictwem najsłynniejszego obywatela ziemi wilamowickiej.

20 października 2012 r. ówczesny biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy ustanowił w kościele parafialnym w Wilamowicach sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

07:15 - 07:45
Rozmowa dnia - Co nowego u papieża Franciszka?
07:45 - 08:00
Stół Słowa Bożego
08:00 - 08:15
Jutrznia
08:15 - 09:00
Msza św.
09:00 - 09:10
Wiadomości

Polecane audycje

Anielski poradnik

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony