radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Do rozpalenia w sobie na nowo żaru Ducha Świętego zachęcił kapłanów bp Roman Pindel, który przewodniczył w Wielki Czwartek, 18 kwietnia 2019 r., Mszy św. Krzyżma w bielskiej katedrze. Wraz z ordynariuszem Eucharystię celebrowali biskup pomocniczy Piotr Greger i biskup senior Tadeusz Rakoczy. W uroczystej liturgii udział wzięło kilkuset księży z terenu całej diecezji, którzy odnowili przyrzeczenia złożone podczas święceń.

Biskup w homilii zaznaczył, że przyjęcie święceń kapłańskich to początek naszego posługiwania w mocy Ducha Świętego i wypełniania misji otrzymanej od Boga. Za św. Pawłem zwrócił uwagę, że dar Ducha Świętego, otrzymywany przez kapłanów podczas święceń, powinien być ciągle na nowo rozpalany, podobnie jak pragnienie świętości. Dzięki temu, jak wskazał, w życiu wierzącego, tak jak w przypadku Apostoła Narodów, ujawniają się miłość, moc i trzeźwe myślenie. „Potrzebne jest także ponowienie decyzji, jakiś rodzaj odnowienia otrzymanych darów i ożywienia na nowo gorliwości w odpowiedzi na codzienne obdarowywanie” – podkreślił biskup.

Biskup nawiązał do przemówienia Benedykta XVI adresowanego do duchowieństwa zgromadzonego w warszawskiej katedrze 25 maja 2006 r., gdy papież podkreślił, jak namaszczenie Duchem Świętym stanowi wezwanie do ofiarnej służby Chrystusowi. Przypomniał fragment papieskiej homilii o tym, że kapłańskie ręce, które zostały namaszczone olejem – znakiem Ducha Świętego, nie mogą być poddane egoizmowi, lecz powinny służyć Panu – „jako Jego ręce”. Ordynariusz zauważył zarazem, że słowa papieża przypominają naukę przekazywaną od pokoleń przez ojców duchownych w krakowskim seminarium, w którego refektarzu znajduje się krzyż – zniszczona figura Chrystusa pozbawionego rąk.

„Wskazując na taki krzyż, mówi się w tym refektarzu, że skoro Chrystus nie ma swoich rąk, to mają nimi być ci, którzy przybywają codziennie do tego refektarza i patrzą na tego Chrystusa bez rąk” – dodał.

Jak zauważył duchowny, diecezja przeżywa obecnie Rok św. Melchiora Grodzieckiego i trwa peregrynacja tego męczennika z XVII wieku w znaku relikwii. „Niech nie tylko przechodzi przez kolejne dekanaty, ale także wyprasza nam gorliwość pasterską, wierność, gotowość służenia każdemu, niezależnie od narodowości, poglądów czy przynależności do jakiekolwiek ugrupowania” – dodał i zaprosił na uroczystości w Cieszynie, na wrześniową procesję transgraniczną z udziałem biskupów polskich i czeskich, oraz zachęcił do pielgrzymowania do Koszyc, na październikowe uroczystości z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci trzech męczenników koszyckich.

W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyło m.in. dwóch księży – ks. Kazimierz Buba oraz ks. Bogusław Czarny – przeżywających złoty i czternastu świętujących srebrny jubileusz swego kapłaństwa. Wszyscy księża jubilaci odebrali od biskupa pamiątkowe tuby z jubileuszowymi życzeniami.

Pod koniec liturgii dziękował w imieniu wspólnoty kapłanów dziekan dekanatu Bielsko-Biała I i proboszcz parafii NSPJ w Bielsku-Białej ks. prałat Marcin Aleksy. „To przy ołtarzu Pana doświadczamy jedności, braterstwa, miłości i przebaczenia” – zauważył i zaapelował do współbraci w kapłaństwie o udzielanie sobie nawzajem wsparcia duchowego.

Podczas liturgii w katedrze pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej specjalne błogosławieństwa otrzymało 157 nowych animatorów służby liturgicznej z diecezji bielsko-żywieckiej. Ci ostatni, na znak podjętych zadań, włożyli na szyje poświęcone krzyże. Ordynariusz uroczyście poświęcił oleje chorych, katechumenów i krzyżma.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony