radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Od rekolekcji w Oświęcimiu rozpoczął się tegoroczny cykl wielkopostnych ewangelizacji młodzieży.

„Każdy z nas jest inny, każdy z nas i was ma absolutnie inną relację z Panem Bogiem. Ona jest bardzo oryginalna. Nie możesz jej porównywać do relacji kolegi czy koleżanki” – mówiła szarytka s. Joanna Nowińska podczas spotkania z grupą młodzieży z kilku szkół ponadgimnazjalnych w kościele św. Józefa na oświęcimskim Zasolu. Od tych rekolekcji w Oświęcimiu rozpoczął się w diecezji tegoroczny cykl wielkopostnych ewangelizacji pod nazwą „Duchowa rEwolucja”. W kilku miastach Podbeskidzia odbywać się zaczęły rekolekcje dla uczniów szkół średnich.

Wraz siostrą szarytką nauki rekolekcyjne z udziałem młodzieży z Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu oraz oświęcimskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych poprowadził ks. Konrad Jaworecki, wikariusz parafii pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Ignacowie, w diecezji warszawsko-praskiej – ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Rekolekcjoniści zaproponowali młodzieży oryginalne podejście do tematu osobistej relacji z Panem Bogiem, wykorzystując wątki i tematy z uniwersum komiksowego świata Marvela.

Kapłan wyjaśnił, że do tego typu spotkań z młodzieżą wykorzystuje bardzo często współczesny język reklam i komiksów. „Język współczesny i to, w czym żyjemy przez 20 kilka godzin nie może być osobne od tego, co jest związane z Panem Bogiem. Nie mogę sobie podzielić przestrzeni tak, by z jednej z nich wyłączyć Pana Boga. Jeśli tak żyjemy i w tym żyjemy, to jest tu Pan Bóg. Odkrywanie takich dróg jest fascynujące” – stwierdził w rozmowie, cytując wiersz Cypriana Kamila Norwida „Przez wszystko do mnie przemawiałeś – Panie”.

Z kolei biblistka s. Nowińska zwróciła uwagę, że „Bóg kocha świat”, nie dzieli go na dobry i zły i komunikuje się z człowiekiem przez każde doświadczenie. „Mamy do wyboru: albo przyjmę wszystkie komunikaty od Niego, albo zrobię selekcję według swojego wzoru. Ale czyje zdanie jest ważniejsze?” – dodała, zwracając uwagę na pewne podobieństwa między postaciami z Księgi Sędziów i bohaterami komiksów.

„Marvel proponuje świat inny, fantastyczny, ale wielu młodych ludzi tak również patrzy na Biblię. Ściągamy ten wyimaginowany świat Marvela i pokazujemy im, że skoro akceptujemy w nim dziwności, to dlaczego nie mielibyśmy wyrazić zgody na spotkanie z Panem Bogiem, który będzie mówił do mnie wszystkimi kanałami – tym, co jest dobre i trudne w moim życiu” – wytłumaczył kapłan, dziennikarz, aktor, specjalista od perfomantyki.

Dziekan oświęcimski i proboszcz parafii na Zasolu ks. Fryderyk Tarabuła przyznał, że wspólnota parafialna po raz pierwszy zorganizowała tego typu rekolekcje. „Na Zasolu to jest rzeczywiście pierwszy raz. Będziemy w przyszłości modyfikować scenariusz takich spotkań. Rekolekcjoniści mają bardzo nowoczesną formę podejścia do młodzieży. Mam nadzieję, że młodzi nawiązali więź intelektualną i emocjonalną z księdzem i siostrą” – zaznaczył.

Na koniec młodzież, która przyszła na rekolekcje po zajęciach szkolnych, otrzymała proteinowe batony na wzmocnienie.

W ramach „Duchowej rEwolucji” młodzież spotyka się na ewangelizacji w różnych miejscach diecezji. Czas wypełniają m.in. konferencje, modlitwa uwielbienia, świadectwa. Będzie też okazja przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Ewangelizacyjne przedsięwzięcia zaplanowano w Bielsku-Białej, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu i Żywcu.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony