radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Diecezja bielsko-żywiecka pożegnała 26 marca 2019 r. śp. ks. Andrzeja Urbańskiego.

Pogrzeb salwatorianina rodem z Leśnej zaplanowano na 27 marca w bazylice mniejszej Najświętszego Serca Pana Jezusa i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. W miejscu tym zrodziło się powołanie wieloletniego generała salwatorianów, który zmarł nagle dwa tygodnie temu podczas pobytu w Tanzanii.

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej, w którym ks. Urbański posługiwał przez ostatnie lata, kapłana pożegnała wspólnota rodzinnej diecezji bielsko-żywieckiej: najbliżsi krewni, wspólnota zakonna i parafianie. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel.

Wiernych, którzy wspólnie dziękowali Bogu za dar misjonarza salwatoriańskiego, przywitał ks. Paweł Krężołek SDS, superior – przełożony wspólnoty zakonnej w parafii.

W kazaniu prowincjał prowincji polskiej salwatorianów ks. Józef Figiel przypomniał postać zmarłego w wieku 71 lat misjonarza. Zaznaczył, że ks. Andrzej był prawdziwym obywatelem świata. Podkreślił, ile wysiłku kosztowały nieżyjącego kapłana pierwsze podróże na wówczas misyjne tereny Afryki, jak odkrył w sobie powołanie misyjne, któremu chciał być wierny do końca. „Na tym polega gotowość do służby Chrystusowi. Niektórzy mówili o ks. Andrzeju, że był kopią ojca założyciela. Tak, jak założyciel promował dzieło po całym świecie, on też jeździł wszędzie. Podtrzymywał na duchu, starał się, by dzieło to trwało, by ludzie mieli Boga w sercu” – zaznaczył i podkreślił, że śp. Andrzeja cechował uniwersalizm.

„To, o czym mówił nasz założyciel: iść wszędzie, bez względu na to kto kim jest. Ważne jest to, by wszyscy mogli poznać Chrystusa” – wyjaśnił. „Był oddany misjom, pełen ducha uniwersalizmu. Zachęcał innych do działania. To było jego życie” – dodał kaznodzieja, wypowiadając słowa pożegnania lubianego przez wszystkich kapłana.

„Pociesza nas nadzieja, że spotkamy się kiedyś, że ujrzymy cię również tam” – powiedział, obiecując pamięć w modlitwie. „Pracowałeś godnie i sprawiedliwie. Dziękujemy ci za to w imieniu wszystkich salwatorianów i tych, których spotkałeś na swej życiowej drodze. Byłeś dla nas wzorem” – zakończył.

Proboszcz parafii ks. Michał Pastuszka podziękował za uczestnictwo w modlitwie, a bp Roman Pindel złożył wyrazy współczucia rodzinie i wspólnocie zakonnej. Biskup zwrócił także uwagę, że śp. Andrzej był obywatelem świata, tak jak Paweł Apostoł, który był gotowy głosić ewangelię dokądkolwiek Pan go pośle.

„Z drugiej strony ks. Andrzej był mocno zakorzeniony w swojej małej ojczyźnie. To przecież dzięki jego inicjatywie w jego rodzinnych stronach bywali prezydent i kardynał z Tanzanii. Bardzo chętnie odwiedzał parafie dekanatu radziechowskiego” – wspomniał ordynariusz.

W modlitwie uczestniczył prowincjał prowincji tanzańskiej ks. Ponder Paulinus Ngilangwa SDS, prowincjał niemieckiej prowincji ks. Hubert Veeser SDS. Obecni byli parafianie z rodzinnej Leśnej, siostry zakonne. Przy ołtarzu modliło się około 30 kapłanów zakonnych i diecezjalnych.

25 marca w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Leśnej odprawiona została Msza św. za śp. ks. Urbańskiego z udziałem najbliższej rodziny ks. Andrzeja, salwatorianów z Bielska-Białej, księży rodaków. Kazanie wygłosił ks. prałat Stanisław Kozioł z Żywca – przyjaciel zmarłego zakonnika z czasów służby wojskowej.

Ks. Andrzej Urbański zmarł 15 marca 2019 r. podczas pobytu w Tanzanii, wschodnioafrykańskim kraju, z którym był mocno związany przez 19-letnią posługę misyjną. Przebywał tam z okazji srebrnego jubileuszu Jordan University College, który tworzył i rozwijał.

Ks. Andrzej Urbański SDS przez prawie 13 lat, w latach 1999-2012, pełnił funkcję generała Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (salwatorianów). Pochodzący z Leśnej na Żywiecczyźnie misjonarz był kapłanem przez niemal 46 lat swego życia.

Ks. Urbański przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie 9 czerwca 1973 r. rąk bp. Stanisława Smoleńskiego. W 1974 r., po kilkumiesięcznym przygotowaniu językowym w Anglii, wyjechał do pracy misyjnej w Tanzanii. Rozpoczął pracę duszpasterską w Lionja, w diecezji Nachingwea. Od 1977 roku przez cztery lata był magistrem nowicjatu w Namiungo. W 1981 r. został powołany na urząd przełożonego Misji w Tanzanii.

Z inicjatywy ks. Urbańskiego powstał w Morogoro Salwatoriański Instytut Filozoficzno-Teologiczny jako pierwsza międzyzakonna uczelnia dla rodzimych powołań zakonnych w Tanzanii oraz z krajów sąsiednich. Instytut uzyskał afiliację do Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie.

Podczas XV kapituły generalnej w Krakowie w 1993 roku ks. Urbański został wybrany wikariuszem generalnym zgromadzenia i sekretarzem generalnym do spraw misji zagranicznych. W 1999 r. na Kapitule Generalnej w Grazu w Austrii został wybrany przełożonym generalnym na pierwszą kadencję, jako dziesiąty przełożony generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela po jego założycielu, słudze Bożym o. Franciszku Marii od Krzyża Jordanie. Został wybrany generałem także na następną kadencję.

Po zakończeniu posługi przełożonego generalnego ks. Andrzej Urbański powrócił do Polski. Zamieszkał w salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. Był spowiednikiem, pomagał w hospicjum.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony