radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbył się wernisaż wystawy prezentującej kapę liturgiczną z tureckiej tkaniny z XVII w., ofiarowanej jako wotum do kaplicy św. Jana Kantego w Kętach po zwycięskiej wiktorii wiedeńskiej w 1683 r. Wystawa została zorganizowana przy współpracy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, gdzie cenny parament jest przechowywany jako depozyt parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

W uroczystości otwarcia wystawy na zaproszenie dyrektora pałacu wilanowskiego Pawła Jaskanisa udział wzięli bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, biskup pomocniczy Piotr Greger, ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej, a także ks. Zbigniew Jurasz, proboszcz parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, a także ks. prałat Tadeusz Porzycki.

Przybyli także politycy reprezentujący Podbeskidzie w Warszawie, którzy szczególnie wspierają ratowanie zabytków na terenie diecezji – Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz poseł Grzegorz Puda. Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Selina reprezentował Dawid Krupej, który przekazał okolicznościowy list gratulacyjny skierowany przez ministra. Nie zabrakło Konrada Pyzla z Wilanowa, kuratora wystawy oraz Barbary Kalfas, która w ciągu trzech lat przeprowadziła mozolne prace konserwatorskie, a także Joanny Hiżyckiej reprezentującej Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Zdaniem ks. Tracza, to wielkie wyróżnienie dla tak cennego paramentu liturgicznego z diecezji bielsko-żywieckiej, który może być prezentowany w tak dostojnym miejscu – reprezentacyjnej sieni głównej pałacu Jana III Sobieskiego.

„Jej dekoracja wraz z pomnikiem króla, który niegdyś tu się znajdował, służyła upamiętnieniu wielkiego zwycięstwa pod Wiedniem. Równocześnie wystawa, której towarzyszy specjalnie przygotowany na tę okazję materiał filmowy, jest wspaniałym przykładem współpracy pomiędzy Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie a powstającym Muzeum Diecezjalnym w Bielsku-Białej” – dodał, zwracając uwagę, że przeprowadzona konserwacja kapy nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wielu oddanych ludzi służących sprawie ratowania zabytków.

„Prezentacja samej kapy w prywatnej rezydencji Jana III Sobieskiego jest wydarzeniem bezprecedensowym i jesteśmy dumni, że możemy się pochwalić tak cennym zabytkiem z terenów Podbeskidzia” – dodał naukowiec.

Z kolei dyrektor Pałacu zauważył, że jest to wielki zaszczyt podziwiać tkaninę, którą dotykały ręce samego króla, po którym zachowało się tak mało pamiątek osobistych. Jest to także znak wielkiej wiary Bogu i czci, jaką monarcha nosił w swoim sercu do św. Jana z Kęt.

Po zakończeniu wernisażu dyrektor oprowadził gości z diecezji po królewskiej rezydencji w Wilanowie.

Wystawa potrwa do 21 lipca.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

18 Kwi 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

19 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony