radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Modlitwy i rozważania, mające pomóc w uwielbianiu Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, zawiera książeczka, której autorkami są klauzurowe klaryski od Wieczystej Adoracji z Kęt. Pozycja pt. „Oddychajmy Jezusem” wspomaga jednocześnie dzieło odnowy zabytkowego obiektu, jedynego w Polsce sanktuarium Wieczystej Adoracji. Od 1910 roku nieprzerwanie trwa tu adoracja Jezusa Eucharystycznego.

Autorki, siostry Bonawentura Stawarz oraz Rafaela Rapacz przyznają, że pomysł napisania krótkich rozmyślań-modlitw adoracyjnych podsunęła im Małgorzata Sękalska z Wydawnictwa M w Krakowie.

„Podjęłyśmy to wyzwanie, widząc w nim możliwość podzielenia się naszym charyzmatem i okazję do apostolstwa eucharystycznego w szerszym środowisku” – zaznaczyła s. Rafaela. „Pisałam te teksty z serca, dzieląc się – jak umiałam – moim doświadczeniem Boga-Hostii i moim sposobem okazywania Mu czci i miłości. Te rozważania rodziły się najpierw podczas mojej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, a potem były przelewane na papier” – zwierzyła się klaryska. „Uchylając rąbka naszego wewnętrznego świata, chciałyśmy zachęcić innych do praktykowania prywatnej adoracji. To wszystko bowiem i nieskończenie więcej może być udziałem każdego, kto wiernie trwa w obecności Pana” – zapewniła klaryska.

Z kolei s. Bonawentura wytłumaczyła, że prezentowane teksty są świadectwem życia sióstr ogarniętego łaską. „Zrodziły się one z potrzeby dziękczynienia Bogu za to, że jest z nami, tak blisko, na wyciagnięcie ręki. Za to, że do końca nas umiłował i pozostał z nami w tym znaku konsekrowanego Chleba, ze zdumienia i zachwytu nad Jego pokorą” – dodała i wyjaśniła, że inspirację siostry zaczerpnęły z tradycji Zakonu i osobistych natchnień, jakie wzbudził w ich sercach Duch Święty.

„Prezentowane teksty są krótkie, aby pozostawić czas na ciszę, na osobiste spotkanie z Panem, bo to wtedy dokonuje się najważniejsze, jesteśmy dotykani przez Boga” – zachęciła s. Bonawentura.

Kapelan kęckich klarysek ks. Józef Lach SCJ zachęcił za siostrami, by „oddychać Jezusem”. „Nie wypuszczając z rąk Ewangelii, starajmy się przyswoić bodaj rys tej modlitwy, wznoszącej się z klauzury. Jezus-Człowiek kontempluje nieskończone doskonałości swojego Ojca, którego widzi twarzą w twarz, a Jego Serce spala się w ogniu miłości. Na tym polega życie wieczne, którym Jego człowieczeństwo zaczęło żyć tu, na ziemi, dzięki wizji uszczęśliwiającej, do której mniszki ślubują w profesji zbliżać się przez adorację” – podkreślił.

Tekstom, które można wykorzystać w czasie modlitwy w kościele i w domu, towarzyszą nastrojowe kolorowe fotografie dobrane tematycznie. Książkę wydało Wydawnictwo M.

Zakon Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji (OCPA) powstał w połowie XIX w. we Francji. Do jego powstania przyczyniło się dwoje fundatorów: ks. Jan Chrzciciel Heurlaut i Matka Maria od św. Klary (Wiktoria Józefina Bouillevaux). W 1866 roku do wspólnoty w Troyes wstąpiła Polka – Ludwika Morawska – Matka Maria od Krzyża. W 1871 roku przeszczepiła ona zakon Franciszkanek Najświętszego Sakramentu na ziemie polskie.

Do Kęt siostry przybyły w 1910 r., na prośbę istniejących tu wcześniej kapucynek, które nie mogąc otrzymać oficjalnego zatwierdzenia ze strony władz państwowych i kościelnych, zdecydowały się na inkorporację do innego, duchowo bliskiego im zgromadzenia. 6 lutego 1910 roku bp Anatol Nowak dokonał uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu do kęckiego klasztoru. W 1999 roku bp Tadeusz Rakoczy ogłosił to miejsce lokalnym sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Prochy fundatorki kościoła i klasztoru kęckich klarysek, kandydatki na ołtarze Matki Marii od NSJ Łempickiej zostały złożone w kaplicy Męki Pańskiej przy kościele wybudowanym jej staraniem pod koniec XIX wieku. Każdego 24. dnia miesiąca odbywa się tam nabożeństwo w intencji jej beatyfikacji.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony