radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej wręczono Krzyże Wolności i Solidarności, a także statuetki "Zasłużony dla Solidarności".

Kolejna grupa działaczy opozycyjnych, głównie zaangażowanych w prace związku "Solidarność", a także wspierających działania konspiracyjne w latach 80. na terenie regionów: Podbeskidzia oraz Śląsko-Dąbrowskiego odebrała w Bielsku-Białej przyznane im przez Prezydent RP Krzyże Wolności i Solidarności.

To zaszczytne wyróżnienie, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę, z rąk prezesa IPN dr. Jarosława Szarka otrzymała kolejna grupa: 38 działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy w latach 1956-1989 r. czynnie angażowali się w odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności.

W gronie odznaczonych znaleźli się m.in.: ks. prał. Zbigniew Powada, były proboszcz bielskiej katedry i duszpasterz ludzi pracy, Jerzy Binkowski, Stanisław Czernecki, Renata Górnisiewicz, Henryk Juszczyk, Andrzej Kasperek, Edward Kubas, Janusz Okrzesik, Krzysztof Sordyl.

Jak przypominał prezes Szarek, uroczystość łączy się z obchodami 38. rocznicy zakończenia historycznego strajku generalnego na Podbeskidziu. - Walczyliście nie o pieniądze czy przywileje, ale o uczciwość w życiu publicznym - przypominał dokonania podbeskidzkiej "Solidarności".

Wśród obecnych na sali nie zabrakło jej ówczesnego szefa i kierującego strajkiem Patrycjusza Kosmowskiego, obecnie zamieszkałego w Szwecji, który pozdrowił wszystkich zebranych. - Całe swoje zaangażowanie traktowałem jako walkę, a przynajmniej próbę walki o niepodległą Polskę - wspominał przewodniczący Kosmowski.

Słowo do zgromadzonych i odznaczonych skierowali także: bp senior Tadeusz Rakoczy, w imieniu bp. Adriana Korczago - ks. radca Waldemar Szajthauer, wiceminister Stanisław Szwed, a także Marek Bogusz, przewodniczący podbeskidzkiej "Solidarności", który uhonorował grupę "Zasłużonych dla Solidarności Podbeskidzia". Statuetki i dyplomy odebrali: Aleksandra Machowiak w imieniu nieżyjącego męża Mieczysława, Renata Górnisiewicz, Zygmunt Mizera, Dariusz Mrzygłód, Wacław Pierzchalski, Franciszek Pudełko, Władysław Sanetra, Edward Śliwa, Henryk Urban, Władysław Waluś.

- Z wielką radością włączam się w to dzisiejsze spotkanie i pozdrawiam wszystkich. Minęło już sporo lat, kiedy na oczach zdumionego świata zrodziła się ta niezwykła więź i komunia naszych rodaków. Była doprawdy niezwykła. Wystarczy spojrzeć na jej owoce nie tylko w naszej ojczyźnie, ale też w prawie całej Europie. Rodziło się to, co po ludzku wydawało się niemożliwe: rodziła się polska wolność i niepodległość - podkreślał bp Rakoczy, gratulując wszystkim odznaczonym.

Dziękując w imieniu uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności ks. prał. Powada dodawał: - Wszyscy bardzo mocno przeżywaliśmy tamten pamiętny strajk generalny na Podbeskidziu. Razem z młodzieżą oazową wiele godzin spędziliśmy na kolanach, modląc się za tych, którzy mieli odwagę opowiedzieć się po stronie prawdy i solidarności. 

bielsko.gosc.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony