radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Harmęże: podsumowano konkurs upamiętniający św. Maksymiliana.

Dużą popularnością cieszył się w powiecie oświęcimskim konkurs literacko-plastyczny, w którym dzieci szkół podstawowych miały za zadanie wyrazić w formie artystycznej drogę patrona ziemi oświęcimskiej „Przez ciernie do gwiazd…” 10 stycznia br. w sali Domu Ludowego w Harmężach koło Oświęcimia odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań konkursowych. Wśród uczestników były także dzieci z Niemiec.

Podczas czwartkowej gali konkursowej wręczono nagrody i wyróżnienia, a uczniowie miejscowej podstawówki uczcili 125. rocznicę urodzin patrona swej szkoły specjalnym programem artystycznym.

Temat tegorocznego konkursu brzmiał „Przez ciernie do gwiazd – W stronę najjaśniejszej z Gwiazd”. Jego uczestnicy mieli za zadanie odnieść się do hasła w formie literackiej lub plastycznej, przedstawiając Rajmunda Kolbego jako chłopca uzdolnionego matematycznie, który marzy o podróży w przestrzeń kosmiczną, lub opisać wybrane wydarzenie z życia przyszłego świętego, odnosząc się do tej sentencji. Niektóre dzieci w liście do kolegi lub koleżanki przedstawiały dokonania św. Maksymiliana – człowieka zainteresowanego naukami ścisłymi, nowoczesną technologią, środkami komunikacji społecznej.

O. Arkadiusz Bąk OFMConv, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia, przyznał, że z roku na rok poziom rywalizacji jest coraz wyższy. Napływa też coraz więcej prac. W tym roku było ich około dwustu – ponad 30 prób literackich oraz ok. 130 plastycznych.

Finalistką plastycznej części konkursu o św. Maksymilianie została Gabriela Szpindor z Włosienicy. Konkurs literacki wygrała Katarzyna Hałat z Piotrowic.

Wśród gości finału konkursu byli m.in.: dyrektor delegatury małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie Maria Nitka, wizytator małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie Ewa Kantyka, gwardian klasztoru i proboszcz parafii Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach o. dr Piotr Cuber, Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, a także przedstawicielka szkół niemieckich Monika Bohr.

Powiatowy Konkurs Plastyczny i Literacki o św. Maksymilianie został zorganizowany po raz piąty. W przeszłości zaczynał się od poziomu gminnego, od kilku lat przebiega na szczeblu powiatowym. Obok uczniów ze szkół powiatu oświęcimskiego wzięli w nim udział rówieśnicy z zaprzyjaźnionych szkół z Niemiec.

Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa im. św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach oraz Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach. Jego patronami: biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, prowincjał krakowskiej prowincji franciszkanów Marian Gołąb OFMConv, wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony