radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Oświęcimskie Centrum Dialogu i Modlitwygości żołnierzy z Polski, Niemiec i Francji.

Próba zbudowania wspólnej wizji odpowiedzialności wojskowej wobec przemocy oraz pogłębienie tematyki związanej z niemieckim obozem koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau były celami kolejnych już warsztatów dla oficerów w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W spotkaniu, organizowanym we współpracy niemieckiej Fundacji św. Maksymiliana Kolbe i Centrum Etycznej Edukacji Sił Zbrojnych (ZEBIS), udział wzięło 30 wojskowych ze sztabów generalnych Polski, Niemiec i Francji.

Organizatorzy wyjaśnili, że celem tego międzynarodowego spotkania była próba zbudowania wizji odpowiedzialności poprzez analizę pojęcia wspólnej pamięci o zaistniałych w historii aktach przemocy. Ich symbolem jest były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Zdaniem pomysłodawców przedsięwzięcia, ten żywy symbol niedawnego bolesnego doświadczenia i pamięć o nim ma olbrzymi wpływ na budowanie tożsamości dzisiejszego społeczeństwa i całej Europy. Podczas spotkania nie zabrakło też rozmów o historii powojennej Starego Kontynentu i aktualnej sytuacji w świecie.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili Miejsce Pamięci, a na koniec wzięli udział we wspólnej ceremonii uczczenia ofiar pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. na terenie byłego obozu Auschwitz I, gdzie od jesieni 1941 r. esesmani przez dwa lata wykonywali egzekucje przez rozstrzelanie. Zamordowano tam w ten sposób kilka tysięcy osób. Ten podniosły moment otwierał ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan pracujący od wielu lat w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy.

„Wiemy, gdzie jesteśmy i co się stało tu 75 lat temu. Dziś to miejsce jest dla całego świata symbolem nienawiści między narodami. Fakt, że jesteśmy tu teraz razem, wojsko z Polski, z Niemiec i z Francji, aby wspólnie uczcić ofiary, już sam w sobie jest ważnym znakiem. Czujemy naszą wspólną odpowiedzialność za pokój, za bezpieczeństwo i za porozumienie między naszymi narodami w Europie” – podkreślił duchowny.

Żołnierze z trzech krajów, stojąc jako jedna grupa, ułożyli pod Ścianą Śmierci wspólny wieniec z trzema wstęgami. Po salucie nastąpiła chwila ciszy, a następnie odmówiono razem modlitwę „Ojcze nasz”. Wypowiadał ją jednocześnie każdy z uczestników w swoim języku.

Podczas warsztatów odbyło się szereg ciekawych dyskusji. O sposobie radzenia sobie z bogatą w napięcia różnorodnością pamięci o Auschwitz i II wojnie światowej w Niemczech i Polsce mówił m.in. dr Robert Żurek – dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” i kierownik Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, W panelach dyskusyjnych wziął także udział dr Jörg Lüer z Fundacji im. Maksymiliana Kolbe. Żołnierze mieli okazję posłuchać relacji świadków historii, byłych więźniów obozu.

Warsztaty w CDiM w Oświęcimiu odbyły się w dniach od 26 do 30 listopada po raz siódmy. Po raz czwarty uczestniczyli w nich oficerowie z Francji.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony