radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

​​​​​​​We mgle i chłodzie ponad dwa tysiące pielgrzymów przeszło z krzyżem przez teren byłego KL Birkenau.

Na szlaku, wiodącym wśród pozostałości obozowych baraków i ruin krematoriów, modlili się w intencji ofiar systemów totalitarnych XX wieku. U progu nabożeństwa Drogi Krzyżowej, odprawianej od blisko czterech dekad w niedzielę po Dniu Zadusznym, duchowy opiekun tej inicjatywy, ks. Józef Święcicki, proboszcz parafii w Brzezince, przypomniał słowa Jana Pawła II, wygłoszone podcza homilii w Brzezince w czerwcu 1979 roku: 
- Stajemy na modlitwie w tym miejscu, które było zbudowane na zaprzeczeniu wiary - wiary w Boga i wiary w człowieka i na radykalnym podeptaniu już nie tylko miłości, ale wszelkich oznak człowieczeństwa, ludzkości; w tym miejscu, które było zbudowane na nienawiści i na pogardzie człowieka w imię obłąkanej ideologii; w tym miejscu, które było zbudowane na okrucieństwie.
W rozważaniach kolejnych stacji przypomniano również głos papieży Benedykta i Franciszka, którzy modlili się w miejscu męczeństwa św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, prosząc o wybaczenie Boga oraz ludzi, którzy tu cierpieli i doświadczyli śmierci.

Czterometrowej długości krzyż nieśli przedstawiciele strażaków, górników, ruchów społecznych i wspólnot religijnych, działających w miejscowej parafii. Modlitwę rozpoczął jej proboszcz ks. Józef Święcicki, a nabożeństwo prowadził dziekan oświęcimski ks. Fryderyk Tarabuła.

W mgliste, chodne popołudnie pierwszej niedzieli po Dniu Zadusznym - 4 listopada - przy prowadzącej na teren byłego obozu w Brzezince Bramie Śmierci stanęli ministranci, siostry zakonne, klerycy oraz kapłani diecezjalni i zakonni oraz dwutysięczna rzesza wiernych. Byli wśród nich nie tylko mieszkańcy Brzezinki i Oświęcimia, ale także przyjeżdżający tutaj od lat wierni z pobliskiego Górnego Śląska, zachodniej Małopolski, Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego i okolic Bielska-Białej.Kolejne stacje Drogi Krzyżowej rozważano w miejscach kaźni obozowej. W drodze odmawiano różaniec. Większość spośród licznie zwiedzających w tym dniu muzeum obozowe turystów przystawało, by choć na chwilę, przez modlitwę lub znak krzyża przyłączyć się do nabożeństwa.

Po jego zakończeniu w kościele parafialnym w Brzezince uczestnicy Drogi Krzyżowej wzięli udział we Mszy św. Tradycja tego nabożeństwa sięga czasów wizyty św. Jana Pawła II i jego modlitwy w byłym obozie. Inicjatorami listopadowej Drogi Krzyżowej byli członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej oraz wierni miejscowej parafii, którzy do dziś organizują nabożeństwo i prowadzą rozważania oraz towarzyszące im modlitwy.

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony