radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Za 10 lat nabożeństw pompejańskich dziękowano 2 października w Skoczowie pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla.

Pielgrzymi z różnych części diecezji bielsko-żywieckiej – sympatycy Różańcowego Ruchu Pompejańskiego i członkowie wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci – w ramach czuwania modlitewnego odmówili trzy części Różańca oraz wzięli udział w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w skoczowskim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem ordynariusza.

Nawiązując do liturgicznego wspomnienia Aniołów Stróżów, biskup zauważył w homilii, że w rozważaniach tajemnic Różańca napotkać można Aniołów. „W tajemnicy zwiastowania, narodzenia, w tajemnicy modlitwy w Ogrojcu, zmartwychwstania i wniebowstąpienia” – przypomniał i wezwał, by szanować swojego Anioła Stróża i uważnie wsłuchiwać się w jego słowa, utrzymywać z nim osobistą więź.

„Każdemu z nas towarzyszy Anioł Stróż i każdy z nas ma powód, by dziękować Bogu, że swą troskę o nas wyraża przez Anioła Stróża” – dodał, wskazując, że Bóg w ten sposób okazuje swą wierność człowiekowi. Zacytował słowa Psalmu 91 i fragment Księgi Wyjścia, mówiący o tym, że Bóg posyła przed człowiekiem anioła, który ma go strzec.

Biskup zwrócił uwagę na pewną prawidłowość, wskazującą, że im bardziej w dziejach Izraela Bóg stawał się daleki dla ówczesnych ludzi, gdy słabła wiara, tym bardziej rosło zainteresowanie aniołami. Przypomniał ostrzeżenie św. Pawła przed nadmierną wiarą w anioły, stanowiącą, zdaniem apostoła, zagrożenie dla autentycznej wiary w Jezusa Chrystusa.

„Może i dzisiaj, kiedy wiara słabnie, a Bóg wydaje się dla licznych ludzi zbyt daleki, wielu chciałoby chociaż anioła wiszącego na oknie albo takiego, pod którym by się dobrze spało” – zauważył, odwołując się do powszechnej we współczesnej kulturze komercyjnej popularności anielskich wizerunków.

Pod koniec liturgii animatorka nowenny pompejańskiej Lidia Greń-Wajdzik przypomniała, że w 2002 roku grupa osób z Apostolstwa Dobrej Śmierci zainicjowała odmawianie nowenny pompejańskiej, a modlitwa ta stała się wyjątkowo popularna wśród wiernych. Wyliczyła kolejne nowe ośrodki w Polsce i na świecie, w których dzieło to zaczyna się prężnie rozwijać. Podziękowała jednocześnie biskupowi za wydanie dekretu pozwalającego na peregrynację obrazu MB Pompejańskiej wśród wiernych diecezji.

„To dzieło w dzisiejszych czasach jest tak bardzo potrzebne! Szczególnie, gdy siły antyewangelizacyjne wdzierają się do naszych domów” – podkreśliła.

Po Mszy św. procesja z obrazem MB Pompejańskiej przeszła wokół kościoła. Modlitwę sobotnią zakończył Apel Jasnogórski.

Nabożeństwa pompejańskie w Skoczowie zapoczątkowano 2 sierpnia 2008 roku. W czasie czuwań wierni odmawiają kolejne części Różańca św., modląc się m.in. o świętość rodzin, życie dla wszystkich poczętych dzieci, zerwanie z nałogiem alkoholizmu czy powstrzymanie kryzysu wiary i kryzysu gospodarczego na świecie.

Założone przez bł. Bartolo Longo sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach pod Neapolem zostało poświęcone w 1891 r. Do bazyliki, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej każdego roku przybywa kilka milionów pielgrzymów. Jan Paweł II odwiedził sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei dwa razy: 21 października 1979 r. i 7 października 2003 r.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony