radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Dzięki pracom konserwatorskim hecznarowicki obraz odzyskał dawny blask.

„Musimy wykonać wysiłek i przynieść Bogu do przemiany nawet rutynowe wody naszego bezbarwnego życia!” – zachęcił bp Piotr Greger, który przewodniczył 21 czerwca w kościele św. Urbana w Hecznarowicach liturgii, podczas której wierni powitali po konserwacji łaskami słynący obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Dzięki pracom konserwatorskim dzieło, będące kopią wizerunku Jasnogórskiej Madonny, odzyskało dawny blask, a krakowscy specjaliści w uwiecznionej przez nieznanego artystę koronie władysławowskiej odkryli wpisany początek antyfony „Sub Tuum praesidium” (Pod Twoją obronę).

W homilii bp Greger zwrócił uwagę, że uroczystość powrotu maryjnego obrazu otwiera kolejny rozdział historii hecznarowickiej parafii, stanowiąc dla wiernych nowe wezwanie i zobowiązanie. Przypominając zaś o przesłaniu, jakie niesie ewangeliczna scena wesela w Kanie Galilejskiej, zwrócił uwagę, że znak Jezusa zrealizowany w Kanie Galilejskiej nie odbył się bez zaangażowania ludzi, gdyż, jak zauważył kaznodzieja, na wyraźne wskazanie Maryi słudzy napełnili stągwie wodą aż po brzegi.

„Nie możemy oczekiwać, że Bóg nas przemieni, jeśli nie przyniesiemy niczego, co ma być przemienione. Na niewiele zdadzą się modlitwy, jeśli nie wniesiemy naszych własnych wysiłków. Bóg pragnie uczynić nas ludźmi spokojnymi, spełnionymi i szczęśliwymi, ale tylko pod warunkiem, że przyniesiemy w stągwiach wodę naszych codziennych wysiłków” – podkreślił biskup i zachęcił, by nie pozostawać biernymi.

„Musimy wykonać niezbędny gest będący świadectwem, że nam zależy, nawet wtedy, gdyby miał przynieść on Bogu coś tak pozbawionego ducha, jak rutynowe wody naszego bezbarwnego życia! Współpraca z Bogiem ma zasadnicze znaczenie, jeśli mamy stać się synami Bożymi” – dodał. Wezwał zarazem, by pozwolić, aby owocem słuchania było to, co się dokonało w życiu Maryi. „Aby Bóg był w naszym życiu Bogiem, bo wtedy jest ono piękne, radosne i fascynujące” – wyjaśnił hierarcha, który podczas uroczystości wraz z wiernymi odnowił, klęcząc przed maryjnym wizerunkiem, Śluby Jasnogórskie.

W wydarzeniu, które rozpoczęło się od uroczystego odsłonięcia obrazu Matki Bożej, udział wzięli m.in. księża rodacy i kapłani, związani z parafią obecnie i w przeszłości. Modlili się księża z dekanatu wilamowickiego, a także jeden z inicjatorów odnowy wizerunku maryjnego, diecezjalny konserwator architektury i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz.

Proboszcz parafii ks. Aleksander Smarduch wyraził nadzieję, że odrestaurowany obraz będzie zaproszeniem dla wszystkich parafian do odnowy ducha przez wytrwałą pracę na sobą.

Obraz z Hecznarowic ma prawie trzystuletnią, bogatą historię, Przeprowadzone badania technologiczne i zdjęcia rentgenowskie wykazały, że dzieło było kilkakrotnie przemalowane. Stwierdzono, że najstarsza warstwa obrazu powstała zapewne jeszcze w wieku XVII. Z tego czasu pochodzi przepięknie namalowana twarz Madonny o wyrazistej delcie nosowej oraz migdałowych oczach. Następnie, być może na początku wieku XIX, w wyniku przemalowania twarz Matki Boskiej oraz Dzieciątka została nieznacznie pomniejszona i przesunięta w stosunku do pierwotnego oblicza. Trzeciego przemalowania dokonano w początkach wieku XX.

W wyniku zabiegów konserwatorów udało się przywrócić stan obrazu z roku 1898. Kunsztowna sukienka wotywna jeszcze pozostanie na jakiś czas w konserwacji, a po powrocie zostanie umieszczona obok ołtarza jako świadectwo kultu.

Największą sensacją było odkrycie podczas zabiegów konserwatorskich unikatowego, namalowanego wzoru tzw. korony władysławowskiej, którą podarował dla ozdoby jasnogórskiego wizerunku król Władysław IV Waza w roku 1635. Dotąd nie natrafiono na podobny maryjny wizerunek, na którym w koronie władysławowskiej wpisany był początek antyfony „Sub Tuum praesidium” (Pod Twoją obronę).

Konserwację obrazu przeprowadziła w ramach pracy dyplomowej na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP Monika Szmit, pod kierunkiem dr Anny Sękowskiej.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony