radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

O miejscu sprawowania sakramentu pokuty traktowała kwietniowa "Rozmowa poświęcona" w bielskiej katedrze.

Bp Piotr Greger opowiedział słuchaczom historię konfesjonału, który w obecnej postaci używany jest dopiero od XVI wieku. Wcześniej kapłan zasiadał na krześle z oparciem i poręczami. Autorem dzisiejszej koncepcji konfesjonału jest św. Karol Boromeusz. W XVI wieku pojawił się zwyczaj oddzielania kapłana od penitenta kratką. Konfesjonały z klęcznikami z obu stron spopularyzowali w XVII wieku jezuici.


Bp Gregeg przypomniał wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, które mówią, że konfesjonały powinny stać w widocznym miejscu każdego kościoła. Można je ustawiac i korzystać z nich we wszystkich tych miejscach, w których odprawia się Mszę św. Zalecane jest także zorganizowane specjalnych pomieszczeń do spowiedzi osób niedosłyszących lub głuchych. Zdarzają się równiez wyjątkowe sytuacje - w szpitalach, domach opieki, podczas pieszych pielgrzymek - w których spowiedź może odbywaś się również poza konfesjonałem.

W czasie kwietniwej "Rozmowy poświęconej" pojawiło się równiez kilka ciekawostek, związanych ze spowiedzią. Bp Piotr Greger wyjaśnił, że w czasie spowiedzi penitent nie musi klęczeć - może również siedzieć, jeśli konfesjonał jest do tego przystosowany lub spowiedź odbywa się w przygotowanym wcześniej pomieszczeniu. Spowiadać się można również tewarzą do spowiednika. Na zdjęciach widzimy papieża Franciszka, który spowiada się w bazylice św. Piotra w Rzymie, klęcząc nie z boku, ale przed drzwiami konfesjonału.

Bp Greger przypomniał również zachętę do przygotowania do spowiedzi nie tylko przez spełnienie jej warunków, ale równiez przez lekturę Pisma Świętego.
- Co czytać? - padło pytanie słuchaczy.
- Jest mnósto tekstów do wyboru - odpowiedział biskup. - Psalmy pokutne z psalmem 50. na czele, Jezusowe przypowieści z 10. i 15. rozdziału Ewangelii według św. Łukasza, opis Męki Pańskiej. W tym względzie wszystko jest w naszych rękach.

Kwietniowa rozmowa poświęcona odbyła się w krypcie bielskiej katedry św. Mikołaja. To kolejne spotkanie z cyklu dialogowanych katechez o liturgii: wyposażeniu kościoła, sprzętach liturgicznych i szatach. Kolejna "Rozmowa poświęcona" w katedrze odbędzie się we wtorek 8 maja o godz. 19:00. Tym razem tematem spotkania będą organy - ich budowa, funkcjonowanie i sposób użycia w liturgii. Z tego względu majowa katecheza odbędzie się wyjątkowo na chórze bielskiej katedry.

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony