radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

„Lepiej poznać i naśladować Matkę Syna Bożego” – to główny cel nowego cyklu katechez, które 20 marca rozpoczęły się w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej.

Prowadzący prelekcje, ks. Jacek Pędziwiatr – dyrektor programowy radia „Anioł Beskidów” – spotykać się będzie ze słuchaczami co miesiąc, od marca do listopada br.

Kustosz hałcnowskiego sanktuarium MB Bolesnej, ks. Piotr Konieczny wyjaśnił, że katechezy będą też formą przygotowania do 25. rocznicy koronacji Beskidzkiej Piety. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na wrzesień br.

Pierwsza katecheza w hałcnowskiej bazylice nosiła tytuł „153 wersety, czyli co Ewangelia mówi o Maryi?”. Przybliżyła ona ewangeliczny portret Matki Bożej, jaki odmalowali na kartach Pisma św. kolejni autorzy. Ks. Pędziwiatr zauważył, że prelekcja stanowi swoistą zachętę do poznania tekstów mariologicznych w Nowym Testamencie.

Według kapłana, przyglądanie się różnym wizerunkom Maryi autorstwa ewangelistów jest formą poznawania piękna Matki Boga. Prelegent wskazał na konkretne nowotestamentowe teksty, które odnoszą się do Maryi, choć, jak zaznaczył, nie wszyscy z autorów używają Jej imienia.

„Odnośnie Matki Boskiej mamy trzy określenia. Najpierw określa się Ją za pomocą imienia – Maryja, używany jest też tytuł niewiasta, a także dość często spotykamy określenie matka czy też matka Jezusa” – dodał duchowny. Przyznał zarazem, że liczba wersetów w Ewangelii, mówiących o Maryi – w zależności od interpretacji od 118 do 153 – nie jest duża. „Mamy w tym temacie powściągliwość. Częściej o Maryi wspomina Koran, który ilekroć mówi o Jezusie, jako jednym z proroków, wymienia Go jako syna Maryi” – zauważył.

Spotkania w ramach katechez „Wszystko o Maryi” odbywać się będą w 3. wtorek miesiąca o godz. 19.00. Zawsze poprzedzać je będzie Msza św. o godz. 18.00.

Początki kultu maryjnego w Hałcnowie datowane są na pierwsze lata XVIII w. Pierwsze historyczne wzmianki o figurze Matki Bożej Bolesnej pochodzą z 1764 r. Kronikarz wspomina, że na ogromnym dębie przytwierdzona była duża figura Matki Boskiej, trzymającej na rękach ciało swego Syna. Wkrótce wybudowano kapliczkę i umieszczono w niej figurę Matki Bolesnej, następnie zaś, po ukończeniu budowy kościoła, przeniesiono cudowną figurę do głównego ołtarza świątyni.

Biskup krakowski Anatol Nowak ozdobił w 1926 roku figurę złoconymi koronami. Po wojnie wykonana została nowa Pieta, gdyż oryginalna uległa spaleniu w pożarze kościoła. Matka Bolesna okryta jest ciemnogranatowym płaszczem. W 1993 roku ukoronowana została koronami papieskimi przez metropolitę krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego.

Hałcnowską świątynię w sierpniu 2015 roku papież Franciszek podniósł do godności bazyliki mniejszej. Decyzję papieża ogłosił 2 lipca 2016 roku podczas Eucharystii nuncjusz apostolski.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

19 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony