Bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w kaplicy Beskidzkiego Centrum Onkologii.

„Dzisiejsze święto przypomina, że choroba jest wezwaniem do modlitwy” – podkreślił bp Roman Pindel, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w kaplicy Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Biskup przypomniał, że tylko Bóg wie, jaki jest sens choroby w życiu chorego.

W homilii ordynariusz zwrócił uwagę, że Beskidzkie Centrum Onkologii jest fachową i systemową odpowiedzią na znak czasu, jakim jest obecnie choroba nowotworowa. „To odpowiedź, jaką daje społeczeństwo, konkretni ludzie, lekarze, administracja. To odpowiedź na to, co zrobić wobec człowieka, którego dotyka choroba, który nie cierpi tylko fizycznie, ale przeżywa mocno ten fakt, że oto jest wydany wyrok na niego, gdyż często w ten sposób postrzega się diagnozę o chorobie nowotworowej. To odpowiedź na to, jak pomóc tym, którzy są bezradni wobec cierpienia ich bliskiego” – zaznaczył.

„To miejsce to zbiorowy znak ludzkiej odpowiedzi wierzących i niewierzących na znak czasu – chorobę nowotworową” – powtórzył hierarcha i zauważył, że ta placówka jest ważnym miejscem nie tylko dla Bielska-Białej, ale i dla Żywiecczyzny, Oświęcimia, Andrychowa, Czechowic i Cieszyna.

Biskup odwołał się do czytania dnia z Nowego Testamentu, w którym, jak zauważył, ukazany jest przełom w podejściu do trądu. „Pojawia się Jezus, który jest Synem Bożym, On jest Panem śmierci, życia, zdrowia. Nie są już ważne badania, ani kwarantanna, ale Chrystus, który ma kompetencje Boga, a więc uzdrawia kogo chce, z tych którzy z wiarą zwracają się do Niego” – wyjaśnił.

„Jesteśmy w takim miejscu, w którym jest ścisły podział kompetencji. Samorząd i administracja służby zdrowia dba o pieniądze, sprzęt, zatrudnienie odpowiednich specjalistów i organizację najlepszą z możliwych przy aktualnych uwarunkowaniach” – stwierdził duchowny, zwracając uwagę na to, jak lekarze doskonalą swoje umiejętności i wrażliwość na pacjenta oraz sytuację jego najbliższych. „To tutaj personel, w tym psycholog i kapłan, towarzyszą w przeżywaniu kolejnych faz choroby czy stanu terminalnego” – dodał.

Biskup zauważył jednocześnie, że przeżywany dziś Światowy Dzień Chorych przypomina, że choroba jest wezwaniem do modlitwy. „To modlitwa za tego, którego dotyka choroba, aby ją niósł lub aby wyszedł z tej choroby, jeżeli jest taka wola Boża. Albo żeby przyjął to, co jest nieuniknione, jeżeli Bóg tego chce, żeby przez cierpienie i oczyszczenie stanął przez Nim piękny, święty, wolny od tego, co przyniosło skomplikowane życie” – podkreślił, wskazując, że jest to także modlitwa za tych, którzy posługują chorym.

W kontekście popularnych dziś w Kościele modlitw wstawienniczych o uzdrowienie, biskup przypomniał, że Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o „charyzmacie uzdrawiania” i tłumaczy, że „Duch Święty udziela niektórym specjalnego charyzmatu uzdrawiania, by ukazać moc łaski Zmartwychwstałego”. „Nie o magiczne działanie idzie, ale o poddanie chorego i choroby Miłosiernemu Panu życia i śmierci. Ostatecznie bowiem Bóg jeden wie, jaki jest sens choroby w życiu chorego, w jaki sposób też objawi się Jego chwała” – podsumował biskup.

We Mszy św. udział wzięli pracownicy Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej z dyrektorem, Lechem Wędrychowiczem. Modlili się także pacjenci szpitala, których stan zdrowia pozwalał na uczestniczenie w modlitwie. Eucharystię wspólnie z biskupem celebrowali kapelani bielskich szpitali miejskich i duszpasterz diecezjalny służby zdrowia ks. Łukasz Jończy, kapelan szpitala miejskiego ks. Szczepan Kobielus oraz proboszcz katedralnej parafii ks. Antoni Młoczek i sekretarz biskupa, ks. Piotr Góra.

Przed liturgią ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami w salach szpitalnych. Odwiedził osoby przebywające na oddziałach kardiologicznym oraz położniczym. W tym ostatnim pobłogosławił nowo urodzone dzieci oraz matki czekające na rozwiązanie. Po Eucharystii udał się także do pacjentów obłożnie i przewlekle chorych, leżących na oddziale medycyny paliatywnej oraz w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym przy ul. Emilii Plater.

W bielskim szpitalu miejskim pracował niegdyś starszy brat Karola Wojtyły Edmund, który zmarł 5 grudnia 1932 roku na szkarlatynę, po tym, jak zaraził się od jednej z pacjentek. W kaplicy szpitalnej znajduje się specjalny krzyż, jaki medyczna placówka w Bielsku-Białej otrzymała od Jana Pawła II w 2003 roku podczas audiencji dla pracowników bielskiej służby zdrowia.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r. – w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 13. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra w Rzymie. Święto przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, miejsca słynącego z licznych uzdrowień.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony