„Zbawienie dostępne jest dla każdego”– przypomniał bp Roman Pindel, który 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, w bielskim kościele NSPJ przewodniczył dziękczynnej Eucharystii. Po raz czwarty w diecezji bielsko-żywieckiej dzień ten był obchodzony jako Dies Episcopi (Dzień Biskupa). Tego dnia przypadła kolejna rocznica święceń biskupich biskupa ordynariusza i ingresu do katedry.
 
Liturgię z udziałem kilkudziesięciu księży koncelebrowali wraz ordynariuszem biskup pomocniczy Piotr Greger oraz biskup senior Tadeusz Rakoczy. W kościele modlili się przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i miejskich, reprezentanci rożnych wspólnot i organizacji z terenu całej diecezji.
 
W homilii biskup nawiązując do ewangelicznej opowieści o trzech Magach, podkreślił, że zbawienie dostępne jest dla każdego, nawet dla człowieka, który nie zna Boga Jedynego i jest wpatrzony w gwiazdy, wierząc, iż mają one wpływ na ludzkie życie.
 
„Owi Magowie z tego, co umieli, do czego byli przekonani, rozpoznali, że narodził się król żydowski, a oni powinni Mu oddać cześć. To zupełnie niezrozumiałe dla człowieka, który nie jest Żydem, nie wie nic o prorokach i żyje w swoim świecie” – zauważył biskup i wskazał, że zbawienie, niczym lek, „jest na wyciągnięcie ręki”. W tym kontekście hierarcha przypomniał dzieło, jakiego dokonała świecka misjonarka Zofia Kusy z diecezji bielsko-żywieckiej, która od 40 lat pracuje w Brazylii. Dzięki specjalnym zabiegom i specyficznej technice stosowania leków, udało się jej ocalić życie licznych niemowląt i dzieci, pozbawionych dostępu do środków medycznych.
 
„Tysiące dzieci zostało uratowanych dzięki temu, że lek został podany w sposób zrozumiały i łatwy do zastosowania, a przede wszystkim niezwykle tani, dostępny wręcz dla każdej rodziny” – wyjaśnił i zauważył, że przesłanie ewangeliczne jest lekiem na wszelkie zło i działa wtedy, gdy ktoś przekazuje dobrą nowinę o zbawieniu drugiemu człowiekowi.
 
„Ewangelia jest i powinna być dostępna dla każdego. Powinna być dostępna, bo ona daje życie. Człowiek, który uwierzy w słowa Ewangelii osiąga zbawienie” – dodał kaznodzieja. Wytłumaczył, że „ten lek” przyjmuje się, wyznając osobiście w swoim sercu, że jest się grzesznikiem, za którego Chrystus umarł na krzyżu i którego uwolnił od wszelkiego zła.
 
Biskup zaapelował, by dzielić się swą wiarą: objawiać i przybliżać innym ten niesłychanie skuteczny lek, jakim jest Ewangelia ze swym przesłaniem o zbawieniu. „Ona daje ratunek człowiekowi, który żyje w wierze. Ratunek od jego grzechu, ratunek od choroby, pokusy i działania złego” – zapewnił.
 
W imieniu kapłanów słowa życzeń pod adresem biskupa wypowiedział wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski, który zauważył, że Gwiazda Betlejemska jest symbolem wszystkich sposobów, jakich Pan Bóg używa, by do nas przemówić.
 
„Życzę księdzu biskupowi, by stale wpatrywał się w światło tej gwiazdy i wsłuchiwał się w to, co ona mówi. Zwłaszcza wtedy, gdy przeciwności usiłują skierować wzrok ku ziemi” – powiedział duchowny.
 
Biskup podziękował za obecność na Eucharystii i stałą pamięć o nim w modlitwie podczas jego czteroletniej posługi pasterskiej w diecezji bielsko-żywieckiej.
 
4 lata temu, 6 stycznia, w bielskiej katedrze odbyły się uroczystości przyjęcia sakry biskupiej i ingresu ks. prałata Romana Pindla. Byłemu rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie sakry udzielił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
 
Ordynariusz hasłem swojej posługi pasterskiej uczynił słowa: „Verbum Vitae continentes” (Trzymajcie się mocno Słowa Życia) z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian (Flp 2, 16).
 
diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony