W co i dlaczego ubiera się ksiądz i biskup przy ołtarzu, a także o pochodzeniu, symbolice i znaczeniu szat liturgicznych – mówili bp Piotr Greger i ks. Jacek Pędziwiatr podczas kolejnej „Rozmowy poświęconej”, która odbyła się 5 grudnia w bielskiej katedrze.

Bp Greger wyjaśnił, że w przypadku ubioru, jaki nosi duchowny przy ołtarzu, należy mówić o szacie, a nie o stroju. „Strój składa się przynajmniej z dwóch części. Szata, wykonana z materiału, jest jednolita. Jest całością, najczęściej okrywającą człowieka od szyi do stóp” – dodał biskup pomocniczy, wskazując, że słowo „strój” pojawia się tylko w posoborowym „Dyrektorium ekumenicznym” oraz przepisach, mówiących o ubiorze ministrantów.

„Istota szat liturgicznych polega na tym, że każdy z nas, kto uczestniczy w liturgii, spełnia jakieś zadanie, przywdziewa szatę i w zależności od tego, jaką pełni rolę, powinien się poprzez tę szatę lub dodatek do niej odróżniać” – wyjaśnił.

Gospodarze spotkania omówili kolejne części szat, jakie zakłada kapłan do sprawowania Eucharystii. Wyjaśnili ich funkcję liturgiczną, symbolikę i wskazywali, jak poszczególne elementy zmieniały się w ciągu historii Kościoła.

„Okrycie naszego ciała przypomina nam, że jesteśmy ludźmi grzesznymi, dlatego, że człowiek odkrył swoją nagość dopiero po nieposłuszeństwie, po upadku. Sam dostrzegł swoją nagość, zawstydził się i uczynił sobie odzienie z listków figowych” – zauważył ks. Pędziwiatr, a biskup wskazywał, że pierwsze wspomnienia szat liturgicznych w Kościele pojawiły się w III-IV wieku.

Według biskupa, bardzo ważną rzeczą jest zwracanie uwagi na estetykę liturgiczną. „Szata odświętna, którą przywdziewamy w domu i idziemy z domu do kościoła, sugeruje, w czym, w jak ważnym wydarzeniu będę uczestniczył. A my, duchowni, także wchodzimy odpowiednio ubrani w rzeczywistość świętowania” – zaznaczył hierarcha, zwracając uwagę na znaczenie kościelnego savoir-vivre’u i obyczajowej modzie, jaka powinna obowiązywać w świątyni.

Duchowni przedstawili kolejne elementy szat, jakie przywdziewa kapłan sprawujący Eucharystię w rycie posoborowym. Pokazywano, jak zakłada się humerał, albę, cingulum, stułę, ornat. Wskazywali na symbolikę poszczególnych elementów.

Pomysłodawcy spotkań w katedrze zaprosili na kolejną z cyklicznych „Rozmów poświęconych”. Odbędzie się ona 2 stycznia 2018 roku.

Rozmowa poświęcona szatom liturgcznym na naszej antenie w poniedziałek 11 grudnia o 10:10.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony