radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu przybywają kolejne grupy pielgrzymkowe.

Tutejsza świątynia należy do nielicznych w Polsce poświęconych biskupowi z Miry. 6 grudnia 2018 r. przed cudowną figurą św. Mikołaja, przy której wierni od lat wypraszają łaski zdrowia dla siebie i swoich bliskich, modlili się pielgrzymi z parafii na terenie Śląska Cieszyńskiego i Małopolski: Chrystusa Króla w Chybiu, św. Jana Chrzciciela w Brennej, Narodzenia NMP w Inwałdzie, św. Józefa w Zabrzegu, św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. MB Częstochowskiej w Pogórzu i św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich.

Witając pielgrzymów, kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Paprocki zwrócił uwagę, że w tym roku, w dniu głównych uroczystości odpustowych mija 130 lat od kiedy Najświętszy Sakrament i figura św. Mikołaja zostały przeniesione do nowej świątyni. Duchowny odczytał fragmenty kronik parafialnych opisujących to ważne wydarzenie.

Przed rozpoczęciem liturgii kapłan zacytował nadesłane ostatnio świadectwa uzdrowień za przyczyną św. Mikołaja. Zauważył, że święty wciąż rozdaje ludziom „prezenty”, a liczne osoby mogą się przekonać o skuteczności modlitwy za wstawiennictwem patrona ubogich.

O. Andrzej Bałuk CSRS, który podczas tegorocznego odpustu jest kaznodzieją w beskidzkim sanktuarium, wyjaśnił, jak należy w świetle wiary patrzeć na dotykające nas niekiedy cierpienie. Wytłumaczył, że wolą Bożą jest zbawienie człowieka i zachęcił, by spojrzeć w tym kontekście na życie Jezusa, który w obliczu krzyża nie ucieka przed spełnieniem woli Ojca.

Redemptorysta wskazał na biskupa z Miry. Jak dodał, został on świętym, gdyż umiał zrealizować w swym życiu wolę Boga. „Potrafił na nią odpowiedzieć poprzez realizację, tak piękną wspaniałą, przykazania miłości Boga i bliźniego” – dodał i zapewnił, że w dzisiejszych czasach wielu ludzi nie potrafi zobaczyć w swym życiu cudów, jakie czyni Bóg.

Zakonnik podzielił się swym osobistym świadectwem. Opowiedział jak przez 7 lat leczył się z choroby nowotworowej. Po samotnej modlitwie w kaplicy, kiedy pytał Boga, co ma dalej robić, doznał uzdrowienia. „Od tamtego czasu minęło 24 lata. Nie bójcie się pytać Pana Boga, walcie w tabernakulum, pukajcie do serca Jezusa. On udzieli wam odpowiedzi. On, przy okazji cudu, łaski, chce także przemiany twojego serca” – dodał kaznodzieja, wspominając własną przemianę duchową w czasie, gdy był klerykiem i po otrzymanej łasce uzdrowienia przystępował do sakramentu pokuty i pojednania, Komunii św.

Główne uroczystości odpustowe w Pierśćcu odbędą się w niedzielę 9 grudnia, a w ciągu najbliższych kilku dni sanktuarium na Śląsku Cieszyńskim odwiedzą kolejne grupy pielgrzymkowe – przede wszystkim z najbliższego dekanatu skoczowskiego, ale i z innych zakątków diecezji.

W sanktuarium znajdują się przywiezione z Bari relikwie św. Mikołaja, które wierni mogli uczcić po Mszy św. podczas specjalnego nabożeństwa.

Tradycja pielgrzymowania do Pierśćca sięga początków XVII wieku W 1616 roku całą wieś zniszczył pożar. Uratowano wtedy jedynie figurę św. Mikołaja. Uznano to za cudowny znak. Rok później protestanci wybudowali nowy kościółek św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji, gdyż luteranie, nie dedykują swych kościołów świętym.

W 1718 roku obiekt przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Poświęcona została w 1888 roku, a konsekrował ją w 1889 roku biskup cieszyński Franciszek Śniegoń. Od niepamiętnych czasów istniał tu zwyczaj pocierania o figurę chusteczek i bielizny osób chorych dla uproszenia ich uzdrowienia.

Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 roku bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.

Pielgrzymi odwiedzający sanktuarium przywożą często ze sobą chusteczki i bieliznę osób chorych, którymi dotykają figury św. Mikołaja. W ten sposób proszą o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

28 Mar 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

28 Mar 2024 - czwartek
18:00 - 19:30
Msza św. Wieczerzy Pańskiej

29 Mar 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Godzina Czytań i Jutrznia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony