radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

„Dobrze rozumieją charakter królowania Chrystusa ci, którzy w ramach Akcji Katolickiej działają na rzecz ubogich, chorych, potrzebujących, niemających znikąd pomocy” – zauważył bp Roman Pindel, który 25 listopada 2018 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przewodniczył Eucharystii w kościele NSPJ w Bielsku-Białej. Podczas liturgii z udziałem m.in. członków diecezjalnej Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ordynariusz bielsko-żywiecki wyjaśnił, że królestwo Boże wkracza w ludzki świat przez nasze serce i osobiste zaangażowanie.

Biskup w homilii zachęcił, by zastanowić się, co wskazuje wybór uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata na święto patronalne Akcji Katolickiej. Dodał, że o wiecznym i ostatecznym panowaniu Chrystusa nad światem, które objawi się, by zatryumfować i rządzić w sposób niezagrożony na zawsze, mówi odczytany podczas liturgii fragment księgi Daniela.

„Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata przypomina, że to Chrystus jest tym, który najwyraźniej głosi Boże panowanie nad światem. We wszystkich niemal przypowieściach znajdujemy wskazania odnośnie tego, jaki jest charakter królestwa Bożego, które wkroczyło wyraźnie na świat” – kontynuował, nawiązując do słów Chrystusa: „nawracajcie się i wierzcie w dobrą nowinę, bo przybliżyło się, a nawet już jest królestwo Boże”.

„Dobrze rozumieją potrzebę znaków wskazujących na charakter królowania Chrystusa ci, którzy w ramach Akcji Katolickiej działają na rzecz ubogich, chorych, potrzebujących czy niemających znikąd pomocy. Nieraz zapewne odkrywają potrzebę działania nie tyle doraźnie, naprawczo, ale także strukturalnie, przez zmianę prawa, przez zmianę struktur czy nowe sposoby działania” – podkreślił biskup.

Jak zauważył kaznodzieja, „każda aktywność na rzecz większej sprawiedliwości, głoszenie Bożego miłosierdzia i okazywanie miłosierdzia tym, którzy go potrzebują, stanowią służbę kapłańską, pozwalającą przekraczać nasz egoizm i składać ofiarę ze wszystkiego, co uważamy za nasze”.

„Członkowie Akcji Katolickiej dobrze rozumieją, że to królestwo Boże wkracza w świat, w którym żyjemy, przez nasze serce i przez nasze osobiste zaangażowanie” – zaznaczył hierarcha. Jednocześnie przestrzegł, że „do końca tego czasu i tego świata działa szatan, a swój wpływ siły i zamiary okazują pojedyncze osoby i całe organizacje, których wartości są sprzeczne i wrogie wobec Ewangelii i zasad królestwa Bożego”.

Wytłumaczył, że w urzeczywistnianiu ideałów królestwa Bożego w naszym życiu osobistym lub społecznym możemy napotkać opór, tylko dlatego, że jesteśmy zdeklarowanymi i wyrazistymi katolikami. „Nieraz możemy być niezrozumiani lub wręcz odrzuceni nawet przez współwyznawców z Kościoła katolickiego. Nieraz możemy być opuszczeni przez naszych zwolenników, jak nasz Pan w godzinach męki i śmierci. Niektórzy wręcz mogą doznać śmierci cywilnej, prześladowania, ostracyzmu, tylko dlatego, że chcieliby przybliżyć obowiązujące prawo w Polsce do zasad życia chrześcijańskiego” – zauważył.

Na koniec biskup przywołał wspominanych w kalendarzu Kościoła katolickiego dwoje małżonków, Alojzego i Marii Quartocchi, którzy działali przed wojną w Akcji Katolickiej, po wojnie zaś w „Odrodzeniu chrześcijańskim” oraz we „Froncie rodzinnym”. „Wspomnienie tych błogosławionych małżonków i rodziców uznano po raz pierwszy w historii Kościoła, że nie będzie to, jak zwykle bywa, data śmierci, ale dzień zawarcia przez nich małżeństwa, 25 listopada” – podkreślił biskup, przywołując szczegóły samej uroczystości beatyfikacyjnej rodziców dwóch kapłanów oraz sióstr: habitowej i świeckiej.

„Niechże ci wspaniali ludzie uczciwej pracy i zaangażowania społecznego, żyjący święcie w małżeństwie i wychowujący dzieci dla królestwa Bożego, niech wypraszają dziś członkom Akcji Katolickiej odwagę w urzeczywistnianiu ideałów panowania Bożego w naszej Ojczyźnie” – zaapelował biskup.

Eucharystię wspólnie z biskupem celebrowali asystenci parafialni Akcji Katolickiej i KSM. Przed Mszą św. asystent kościelny DIAK ks. prof. Tadeusz Borutka odczytał przed Najświętszym Sakramentem Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

Uroczystość uświetnił swym występem Chór św. Józefa z Zabrzega pod dyrekcją Sylwii Strządały. Na organach zagrał Daniel Strządała.

Akcja Katolicka w diecezji bielsko-żywieckiej została erygowana przez bp. Tadeusza Rakoczego w listopadzie 1996 r. Obecnie w diecezji istnieje kilkadziesiąt parafialnych oddziałów tego stowarzyszenia.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

19 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony