radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Ruszyła inwentaryzacja historycznych zasobów artystycznych kościołó diecezji bielsko-żywieckiej.

Precyzyjne zidentyfikowanie i opisanie bezcennych zabytków polskiej kultury ma na celu inwentaryzacja historycznych zasobów artystycznych kościołów diecezji bielsko-żywieckiej w parafiach leżących na terenie województwa małopolskiego. Aby zrealizować to przedsięwzięcie, władze diecezji podpisały specjalną umowę z Pracownią Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Pod przewodnictwem kierownika krakowskiej Pracowni, dr. Józefa Skrabskiego pracownicy oraz studenci Instytutu Historii Sztuki i Kultury UPJPII sfotografowali oraz założyli karty poszczególnym obiektom – ołtarzom, obrazom, rzeźbom, feretronom, ornatom, naczyniom liturgicznym, itp. Informacje nt. zabytków zostaną wprowadzone do specjalnie przygotowanej bazy internetowej, w której historycy sztuki w oparciu o archiwalia oraz dzięki metodom porównawczym opracują noty katalogowe dla każdego z obiektów.

Według ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, dzięki tym wszystkim działaniom powstanie jedna z najnowocześniejszych platform badawczych w zakresie humanistyki na świecie. „Platforma ta ruszy już w najbliższym czasie. Stało się to możliwe dzięki realizacji grantu naukowo-badawczego «Sakralne Dziedzictwo Małopolski», przyznanego Uniwersytetowi Papieskiemu przez Marszałka Województwa Małopolskiego” – wyjaśnił i zauważył, że już teraz można cieszyć się z pierwszych owoców inwentaryzacji.

„Poszczególne parafie otrzymały bardzo profesjonalne zdjęcia. Dodatkowo, udało się zidentyfikować nierzadko bezcenne zabytki polskiej kultury, które do tej pory nie były znane, mimo że na co dzień są oglądane przez parafian. Niezwykłe jest to, że na terenach diecezji bielsko-żywieckiej widać krzyżowanie się wpływów wielkich ośrodków artystycznych, jakim była Małopolska, Śląsk oraz sąsiadujące z nami Morawy. Dzięki temu dzieła sztuki z naszej diecezji mają swoją specyfikę, zaskakują oraz są powiązane z warsztatami snycerskimi, malarskimi i złotniczymi najwybitniejszych twórców działających w Krakowie, Wrocławiu, a nawet i w Rzymie” – podsumował naukowiec z UPJPII.

Niedawno pracom inwentaryzatorów oraz przyszłych historyków sztuki i muzealników przyglądał się bp Roman Pindel w parafii Wszystkich Świętych w Wieprzu k. Andrychowa.

W najbliższym czasie diecezja zamierza starać się pozyskać odpowiednie fundusze na poprowadzenie podobnych działań w parafiach leżących na terenie województwa śląskiego.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

18 Kwi 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

19 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony