radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Uroczystości pierwszokomunijne powinny odbyć się jeszcze w bieżącym roku szkolnym.

 

Przygotowywane dzieci – w przeciwieństwie do ubiegłego roku – rzadko uczestniczyły w niedzielnych Mszach św., część dzieci nie uczestniczyła wcale. Prowadzona jest natomiast formacja intelektualna w szkołach. Dlatego przygotowanie przy parafii powinno skupić się głównie na przeżywaniu liturgii Mszy św. Niezależnie od tego nie wolno zaniedbać także właściwego przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania.

 

Katechetów uczących w szkole należy uwrażliwić, by dołożyli wszelkich starań, aby w ramach lekcji religii koncentrowali się bardziej niż do tej pory na przygotowaniu do I Komunii i spowiedzi św.

 

Wielki Post i Okres Wielkanocny to właściwy czas, który należy wykorzystać na wspomniane przygotowanie. W poszczególnych tygodniach należy zorganizować dodatkowe Msze św. dla dzieci (zgodnie z poniższymi normami), zakładając następujące warunki:
dzieci będą uczestniczyły przynajmniej w 5 spotkaniach formacyjnych, niezależnie od bezpośrednich spotkań przed uroczystością. Formację można kontynuować w ramach tzw. białego tygodnia.
podczas liturgii, obok krótkiej homilii dla dzieci, odnoszącej się do Ewangelii dnia, należy uwzględnić komentarze liturgiczne odnoszące się do poszczególnych części Mszy św.

 

Po Mszach św. należy zorganizować konferencje formacyjne dla dzieci (nie wolno ograniczać się tylko do spraw technicznych). Sugerowana tematyka spotkań:
Wieczernik – Msza św., chleb powszedni a Chleb Eucharystyczny.
Dom Boga Żywego – obecność Boga w liturgii i świątyni, zasady zachowania się w kościele.
Grzech i łaska – przygotowanie serca do godnego przyjęcia Komunii św.
Jak dobrze przygotować się do spowiedzi? – rachunek sumienia, żal i postanowienie poprawy.
Jak dobrze się wyspowiadać? – spowiedź i zadośćuczynienie.

Przygotowanie i uroczystości pierwszokomunijne powinny być organizowane w zespołach klasowych, w mniejszych grupach lub indywidualnie.

 

Wyboru powyższej formy należy dokonać po uwzględnieniu norm sanitarnych obowiązujących w danej świątyni (ilość osób, odpowiednie odstępy między wiernymi). Należy również wziąć pod uwagę konieczność uczestniczenia w uroczystości przynajmniej rodziców dziecka i chrzestnych.

 

Sposób przyjmowania Komunii Świętej przez dziecko (do ust lub na rękę) powinien być ustalony w trakcie konsultacji ks. proboszcza z rodzicami. Proboszczowie powinni przygotować każde dziecko do obydwu sposobów przyjmowania Komunii Świętej. Byłoby pożądane, gdyby cała grupa przyjmowała Komunię Świętą w jeden sposób.

 

Przy spowiedzi św. dzieci należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa (dezynfekcja, folia, niecałowanie stuły, ewentualnie osobne pomieszczenie z konfesjonałem).

 

Podobnie jak w roku ubiegłym należy zrezygnować z wszelkich form towarzyszących: uroczyste procesje, pokropienie, popołudniowe nabożeństwo, wspólne zdjęcia.
 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

06:30 - 07:00
Godzinki
07:00 - 07:10
Informacje o dniu
07:10 - 07:15
Częstograj
07:30 - 08:00
Rozmowa dnia - Istota rzeczy
08:00 - 08:15
Jutrznia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2021 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony