radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Magurzanie z plyty.

Zespół Regionalny Magurzanie po latach pracy, kończy unikalny na skalę krajową projekt i już w tym roku wydaje kolejną płytę. Na kozdo i łod Świenta to wyjątkowy, dwukrążkowy album, na którym słuchacze będą mogli znaleźć melodie z Beskidu Żywieckiego, opisujące każdy moment życia jej mieszkańców.

Zespół Regionalny Magurzanie, który w swój dorobek artystyczny może wpisać już dwie płyty, w tym roku wydaje kolejny, wyjątkowy album. Na kozdo i łod Świenta to dwukrążkowe dzieło pięcioletniej pracy, nad zbieraniem materiałów, opracowywaniem tekstu i muzyki oraz samym nagrywaniem. Utwory, które znajdą się na płycie niewątpliwie zaskoczą niejednego słuchacza. Pomysł przedstawienia życia mieszkańców Beskidu Żywieckiego za pomocą utworów, które towarzyszyły im we wszystkich fazach roku, jest niewątpliwie unikalnym na skalę krajową projektem.

Album przyjmuje formę dwukrążkową, zgodnie z podziałem życia mieszkańców społeczności wiejskiej na dwie fazy: codzienną i świąteczną. Wygląd i charakter codzienności górali żywieckich, opisuje pierwszy krążek Na kozdo. Na nim usłyszeć można utwory takie jak kołysanki nucone dziecku od momentu narodzin, melodie towarzyszące najmłodszym podczas ich zabaw, pieśni opisujące trudy życia i pracy, a także śpiewane przez panny ckliwe historie miłosne o swoich wybrankach, a nawet wesołe dźwięki dud żywieckich, zapowiadających zaślubiny i wesele. Drugi krążek z kolei, przedstawia sposób obchodzenia najważniejszych świąt związanych z kalendarzem liturgicznym. Dlatego właśnie na nim będzie można usłyszeć wprawiające w głęboką zadumę pieśni wielkopostne, zaduszne i pogrzebowe oraz radość płynącą z dźwięków kolęd oraz pieśni maryjnych. Oba krążki składają się na spójną i harmonijną historię, prowadzącą słuchacza przez całe życie dawnego mieszkańca Beskidu Żywieckiego.

Przez blisko ponad pięć lat pracy, w tworzenie albumu zaangażowało się kilkudziesięciu młodych artystów, solistów, muzyków działających w ramach zespołu Magurzanie pod kierownictwem muzycznym Brygidy Sordyl. Wszystkich połączył jeden cel: ratować od zapomnienia naszą rodzimą i unikalną kulturę i tradycję.

Dla zespołu Magurzanie bieżący rok jest wyjątkowo ważny. Wydanie płyty zbiega się z świętowaniem przez zespół 35 lecia działalności na scenie. Z tej okazji poza tradycyjnym, uroczystym koncertem jubileuszowym, odbędzie się również seria koncertów w wyjątkowy sposób promujących płytę. Pierwszy z nich, już 27 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach, będzie premierą nowego spektaklu zespołu, wyreżyserowanego na podstawie historii opowiadanych pieśniami na płycie. Warto również dodać, iż płyta jest także efektem współpracy z fanami Magurzan, gdyż to oni mieli okazję wykazać się swoją pomysłowością i wymyślić nazwę dla albumu. Zespół ma nadzieję, iż zwycięska propozycja Na kozdo i łod Świenta rozsławi i uratuje od zapomnienia tak barwną i unikalną kulturę Górali Beskidu Żywieckiego.

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

04:00 - 04:10
Informacje o dniu
04:15 - 04:30
Stół Słowa Bożego
04:30 - 05:00
Katecheza - Trudne miejsca w Biblii
05:00 - 05:10
Pacierz
05:10 - 06:00
Studio regionalne

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Żyjemy w państwie prawa

fundusz_sprawiedliwości

To cykl audycji, w których rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi.

WIĘCEJ

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony