Muzyka inspirowana duchem Drogi Krzyżowej

Droga Krzyżowa – czternastoczęściowa suita inspirowana historią Męki Pańskiej. Pomimo wyraźnego kontekstu sakralnego naturalną przestrzenią wykonawczą utworu są sale koncertowe. Uniwersalny charakter kompozycji sprawia, że może być wykonywana poza okresem wielkiego postu. Stations of the Cross to tytuł albumu Marcin Banaszka wydanego w 2017 roku przez Akademię Muzyczną w Krakowie. 
 
W roku 2013 zainicjowana została współpraca pomiędzy Akademią Muzyczną w Krakowie a Franciszkanami. Inspiracją był ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary. Projekt o nazwie W Roku Wiary Muzyką i Słowem zaowocował koncertami w Bazylice Franciszkanów Krakowie. Pierwszym wydarzeniem było para-liturgiczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zilustrowane utworami muzycznymi autorstwa Marcina Banaszka.
 
Marcin Banaszek (1983) – pianista, kompozytor, pedagog, doktor sztuki. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu jazzowego Michała Tokaja oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Piotra Wyleżoła. Ponadto planetolog, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie asystent Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w krakowskiej uczelni. Współpracuje z „Bednarską” – Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
Laureat krajowych i zagranicznych konkursów jazzowych: Nadzieje Warszawy (Warszawa, 2011), Europejskie Integracje Muzyczne (Żyrardów, 2011), Krokus Jazz Festival (Jelenia Góra, 2011), Gnesin Jazz Festival (Moskwa, 2012).
 
Marcin Banaszek w swoich poszukiwaniach artystycznych stara się łączyć światy jazzu, rocka, folku i world music. Jest zorientowany estetycznie na piękno harmonii i melodii oraz formę łączącą przejrzystość z otwartością. Jako twórca i wykonawca opowiada dźwiękami historie, w których smutek miesza się z nadzieją, a wzruszenie z ukojeniem. Jego najważniejszą składową działalności artystycznej jest autorskie trio jazzowe, z którym w dorobku posiada wydany w 2017 roku album Stations of the Cross.

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony