radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Mszą św. transmitowaną w TV Polonia zakończyły się trwające rok obchody złotego jubileuszu koronacji obrazu Matki Bożej w Rychwałdzie.
 
Na odpustową sumę przybyli księża z Żywiecczyzny, siostry zakonne i tysięczna rzesza pielgrzymów. Wśród nich byli mieszkańcy nieodległej Łękawicy, z której pochodzi beatyfikowany podczas trwania jubileuszu jeden z męczenników franciszkańskich w Peru, o. Michał Tomaszek.
Wspólnej modlitwie przewodniczył dotychczasowy przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów o. Jarosław Zachariasz. Podsumowując ostatnie półtora roku działalności sanktuarium, w tym także renowację łaskami słynącego obrazu i utworzenie muzeum w pomieszczeniach parteru wieży, o. Zachariasz stwierdził:
− Wszystkie te uroczystości i przedsięwzięcia tutejszej wspólnoty franciszkanów i wiernych złożyły się na piękne wotum wdzięczności za liczne łaski i cuda, wypraszane przez Panią Ziemi Żywieckiej od blisko czterystu lat. Wierzę, że wszyscy uczestnicy rocznicowych obchodów noszą w sobie przekonanie, że ten jubileusz nie powinien przejść do historii bez wpływu na nasze dzisiejsze życie i na naszą przyszłość. Wdzięczność jest zobowiązaniem do przekazywania swoich doświadczeń następnym pokoleniom − dodał o. Zachariasz.
Na parterze południowej wieży sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie otwarto wystawę zabytkowych obrazów, figur, sprzętów oraz szat i ksiąg liturgicznych. Najcenniejszym eksponatem jest jednak oryginał „Rychwałda Monumenta” pióra Andrzeja Komonieckiego. Żyjący w XVIII wieku burmistrz Żywca odnotował najstarsze cuda przypisywane wstawiennictwu Matki Bożej, okraszając je własnymi wierszami o tematyce Maryjnej. Księga jest też ciekawym źródłem historycznym, traktującym między innymi o problemach współczesnych Komonieckiemu: zgonach położnic, utonięciach, nieszczęśliwych wypadkach i chorobach - szczególnie oczu. Dzieło ma wkrótce ukazać się w wersji książkowej, głównie dzięki staraniom Towarzystwa Naukowego Żywieckiego, które wraz z parafią rychwałdzką jest współtwórcą projektu utworzenia stałej wystawy zabytków parafialnych w kościelnej wieży.
Obraz rychwałdzki, namalowany w XV wieku w manierze bizantyjskiej, ukazuje Maryję wskazującą na Jezusa, którego trzyma na lewym ręku. Dzieciątko lewą rękę wspiera na księdze, zaś prawą unosi w geście błogosławieństwa. Do Rychwałdzkiego, drewnianego wówczas, kościoła obraz podarowała w 1644 roku właścicielka dóbr ślemieńskich Katarzyna Komorowska. Kult obrazu rozwijał się tak dynamicznie, iż wkrótce dotychczasowy, drewniany kościółek przeniesiono do sąsiednich Gilowic, zastępując go większą, murowaną, istniejącą do dziś świątynią.
Na początku 2014 roku obraz wyjęto z ołtarza i przewieziono do Krakowa, gdzie został poddany gruntownym pracom renowacyjnym. Efekty były rewolucyjne. Podczas zabiegów konserwatorskich zdjęto późniejsze przemalowania, przywracając wizerunkowi pierwotny wygląd, który na początku niego zaskoczył pątników. Z okazji jubileuszu wykonano także bursztynową suknię dla Madonny. W sanktuarium przeprowadzono osobną zbiórkę ofiar na ten cel.
W przeddzień rocznicy koronacji w południowej wieży kościoła otwarto wystawę zabytkowych obrazów, figur, sprzętów oraz szat i ksiąg liturgicznych. Najcenniejszym jej eksponatem jest oryginał „Rychwałda Monumenta” pióra Andrzeja Komonieckiego. Żyjący w XVIII wieku burmistrz Żywca odnotował najstarsze cuda przypisywane wstawiennictwu Matki Bożej, okraszając je własnymi wierszami o tematyce Maryjnej. Księga jest też ciekawym źródłem historycznym, traktującym między innymi o problemach współczesnych Komonieckiemu: zgonach położnic, utonięciach, nieszczęśliwych wypadkach i chorobach - szczególnie oczu.
Uroczystości rocznicowe podsumowano Mszą św. na polowym ołtarzu, wokół którego zgromadziło się kilka tysięcy wiernych z całej diecezji. Na ołtarzu ustawiono odnowiony obraz, który z kościoła przynieśli tutaj na ramionach franciszkanie, pełniący w Rychwałdzie fukncję proboszczów. W modlitwie uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów, z Prymasem Polski na czele. Byli również przedstawiciele władz, z prezydentem-elektem na czele.
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, w niedzielę 17 lipca, zakończyła cykl obchodów rocznicy koronacji, o której wspominano także podczas kolejnych czuwań, pielgrzymek, nabożeństw i okolicznościowych spotkań, jakie odbywały się w ciągu minionego roku w Rychwałdzie. Mszę św. transmitowała na żywo TV Polonia. Mogli więc uczestniczyć w niej Polacy w kraju i za granicą.
Od 1946 roku sanktuarium w Rychwałdzie opiekują się ojcowie franciszkanie z prowincji krakowskiej Braci Mniejszych Konwentualnych. W sąsiedztwie kościoła działa Franciszkański Dom Formacji i Edukacji.
 
W niedzielę 24 lipca do sanktuarium w Rychwałdzie, jak co roku, pielgrzymować będą pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, instruktorzy nauki jazdy, kursanci i kierowcy. Msza św. o godz. 11:00 połączona będzie z tradycyjnym poświęceniem pojazdów mechanicznych.
Rychwałd, to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI wieku wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem pielgrzymów, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII wieku zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 roku pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami. W uroczystości, mimo ulewnego deszczu, uczestniczyło ponad 80 tysięcy pielgrzymów.
Kościół, w którym cześć odbiera Pani Ziemi Żywieckiej, czeka na tytuł Bazyliki Mniejszej. Wszystko jest na dobrej drodze. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz Konferencja Episkopatu Polski.
 
bielsko.gosc.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

03 Cze 2023 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

04 Cze 2023 - niedziela
11:00 - 12:30
Msza św.

04 Cze 2023 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony