radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Ponad 400 lat mają mają wizerunki Ojców Kościoła, odkryte w bestwińskim kościele.
 
Dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza Cezarego Dulki trwają prace w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, którego powstanie datowane jest na 4. ćw. XVI w. Po spektakularnym odkryciu za XVIII-wieczną nastawą ołtarzową późnorenesansowego nagrobka piętrowego Stanisława Myszkowskiego z Mirowa (1520-1570), kasztelana oświęcimskiego i wojewody krakowskiego oraz jego żony Jadwigi z Tęczyńskich z Morawicy herbu Topór (ok. 1520-1592), przyszedł czas na ściany prezbiterium. Także tu czekała na konserwatorów niespodzianka.
 
Prowadząca prace restauratorskie Joanna Borek-Firlejczyk wraz z zespołem pod kilkoma warstwami przemalówek odkryła kilkanaście tygodni temu wspaniałą późnorenesansową polichromię z przełomu XVI/XVII w. Do tej pory udało się odsłonić na ścianie południowej i północnej dwa owalne tonda ukazujące Ojców Kościoła – św. Hieronima i być może św. Augustyna. Owalne przedstawienia okala pięknie dekorowana rama. Pomiędzy medalionami została rozpięta niezwykle bogata dekoracja roślinno-kwiatowo-owocowa, w której wykorzystano bogactwo niepowtarzających się elementów. Każdy z nich został namalowany bardzo swobodnie i finezyjnie, co świadczy o wprawnej ręce artysty i jego warsztatu. Na uwagę zasługuje także fakt, że odsłonięte po prawie 400 latach malowidła zachowały bardzo mocną, świetlistą i intensywną kolorystykę. Zwłaszcza czerwienie i zielenie wyglądają tak, jakby były niedawno namalowane. Można przypuszczać, że na pozostałych fragmentach ścian prezbiterium zachowały się kolejne dwa medaliony ze św. Grzegorzem i św. Ambrożym.
 
Wszystko wskazuje na to, że malowidła powstały wokół nagrobka Myszkowskich w chwili, gdy dawny zbór kalwiński, którego renesansowy nagrobek był główną ozdobą, stał się kościołem katolickim. Bardzo zbliżoną, aczkolwiek nieco wcześniejszą polichromię, udało się odkryć w prezbiterium kościoła św. Jakuba w Simoradzu, gdzie na sklepieniu także ukazano dekorację roślinno-kwiatową, a w owalnych tondach przedstawiono czterech Ewangelistów. W podobnej stylistyce dekorację zaskrzynień wykonał w 1635 r. Fabian Sobinowicz w drewnianym kościele św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach, ukazując w medalionach starotestamentalnych proroków.
 
Po zakończeniu mozolnych i bardzo żmudnych prac związanych ze ściąganiem przykrywających pierwotną polichromię warstw, będzie można dopiero przejść do działań mających na celu w pełni ukazanie i utrwalenie piękna odkrytej dekoracji. Będzie to niestety wymagać dużej cierpliwości ze strony proboszcza i parafian oraz sporych nakładów finansowych. Jednak już teraz trzeba powiedzieć, iż sfinalizowanie prac konserwatorskich przy polichromii w Bestwinie będzie istotnym wkładem nad badaniami rozwoju malarstwa w okresie staropolskim.
 
diecezja.bielsko.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony