radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W czasie jubileuszowego koncertu w cieszyńskim kościele św. Marii Magdaleny chórzyści pod dyrekcją Marii Gruchel wykonali "Mszę C-dur" Mozarta. 

Na Śląsku Cieszyńskim ci, którzy chcą przekroczyć granicę, nie powinni mieć z tym problemów, 
 
ponieważ wyznaczono sporo przejść. Przejścia osobowo-towarowe na granicy z Czechami w Cieszynie 
 
są na drodze ekspresowej S1, Moście Wolności i dworcu PKP. Do listy w powiecie dopisano 
 
miejsca: Jaworzynka, Jasnowice, Stożek, Beskidek, Leszna Górna, Puńców, Kaczyce Górne, 
 
Zebrzydowice i Marklowice Górne. Wyznaczono ponadto przejścia pieszo-rowerowe (w niektórych 
 
przypadkach i samochodowe, jeśli znaki na to pozwalają): Jaworzynka-Trójstyk, Istebna, Wielki 
 
Stożek, Wielka Czantoria, Wielka Czantoria - Nydek, Cisownica, Kaczyce Dolne i „most sportowy” w Cieszynie.
To już trzecia msza w ich repertuarze. I po raz kolejny nie zawiedli słuchaczy.
 
Katolicki chór kościelny "Lutnia" - tak przedstawiają się śpiewacy, związani z parafią św. Marii Magdaleny. Zespół istnieje od 1931 r., utworzony przez Rudolfa Halfara, ówczesnego burmistrza i posła. W pierwszym okresie był chórem męskim, a potem – mieszanym.
 
Współpracowało z nim wielu znakomitych muzyków, m.in. Wiktor Kisza, Władysław Rakowski. Śpiewali dla Jana Pawła II na Kaplicówce i w Rzymie. Często śpiewają wraz z chórem ewangelickim. Podczas jubileuszowego koncertu wystąpili z nimi gościnnie: solistka Elżbieta Sikora-Kapałka i kwintet smyczkowy cieszyńskich muzyków.
 
Od 2002 r. chórem dyryguje Maria Gruchel. Pod jej batutą zespół znacznie poszerzył swój repertuar o utwory sakralne wybitnych kompozytorów, które chętnie wykonuje w kościołach Cieszyna, Polski, a także poza granicami kraju.
 
- W to, jak śpiewają, włożyli wiele pracy, która dała efekty. Cieszy mnie, kiedy słyszę, że chórzyści już nie "odśpiewują", ale autentycznie muzykują, przekazują emocje - mówiła z dumą Maria Gruchel.
 
- Z inicjatywy pani dyrygent od 10 lat organizujemy też ekumeniczne przeglądy chórów parafialnych Śląska Cieszyńskiego "Cantate Domino" - dodaje Jadwiga Matuszewska, menedżer chóru.
 
Za to, że niezawodnie angażują się podczas każdej parafialnej uroczystości, dziękował im proboszcz ks. kan. Jacek Gracz.
 
- Zostaliście obdarowani przez Boga niezwykłymi talentami. Dziękujemy, że chcecie się nimi dzielić i dzięki tej muzyce możemy odkrywać to, co najważniejsze - dodawał burmistrz Ryszard Macura.
 
Wśród składających gratulacje sympatyków zespołu był też m.in. poseł Stanisław Pięta, ewangelicki proboszcz ks. Janusz Sikora, dawna dyrygent Ludmiła Kubień czy śpiewająca z chórem solistka opery Jadwiga Papiernik. List gratulacyjny przesłał Krzysztof Przemyk, prezes bielskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
 
Podziękowania i dyplomy otrzymali z okazji jubileuszu najwierniejsi śpiewacy "Lutni". Tu rekordzistą jest Jan Ryś, od 59 lat związany z chórem, a wśród pań: Krystyna Bomba (55 lat) czy Anna Szkandera (47 lat).
 
Wszystkich chórzystów i dzieje chóru przedstawia pamiątkowa publikacja, a jubileuszowe koncerty "Lutni" odbędą się jeszcze w Ustroniu-Zawodziu i w Skoczowie.
 
- Muzyka to odbicie duszy i daje wspaniałe przeżycie, przyciąga do Boga - mówi Jan Łabuz, prezes chóru, zapraszając nowych adeptów do wspólnego śpiewania i na próby "Lutni" we wtorki o 17.30 do salki św. Jana Pawła II.
 
bielsko.gosc.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

28 Lut 2024 - środa
08:15 - 09:00
Msza św.

28 Lut 2024 - środa
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

29 Lut 2024 - czwartek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony