radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie znakiem jedności z papieżem.

- Bóg wybrał to miejsce, by okazywać swoje miłosierdzie - stwierdził bp Roman Pindel, witając uczestników uroczystości podniesienia kościoła Nawiedzenia NMP do godności bazyliki mniejszej. To pierwszy w liczące blisko ćwierć wieku historii diecezji bielsko-żywieckiej kościół, w ten sposób uhonorowany.

 

Nagroda i zobowiązanie

- Nadanie tego tytułu ma za zadanie pogłębienie więzi kościoła z Ojcem Świętym - zauważył w okolicznościowym kazaniu abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski przewodniczył Mszy św., podczas której kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie ogłoszony został bazyliką mniejszą.
- Przy okazji dzisiejszej uroczystości można mówić zarówno o zaszczytach, jak i o zobowiązaniach - kontynuował abp Migliore. - Ten tytuł mówi nie tyle o znamienitych wydarzeniach, jakie w tym kościele się dokonały, ale nade wszystko o obecności Jezusa i Maryi, która buduje żywą wspólnotę chrześcijańską tych, którzy tę świątynię odwiedzają, by doświadczoną tutaj miłość nieść potem dalej.

Oklaski i pieśń chwały

Szczególnie dwa elementy sobotniej liturgii zapadną w pamięć jej uczestnikom. Najpierw, na początku Mszy św., biskup pomocniczy Piotr Greger odczytał wydany pod koniec sierpnia ubiegłego roku papieski dekret, podnoszący kościół w Hałcnowie do rangi bazyliki. Po lekturze dokumentu plac kościelny, na którym zebrało się blisko dwa tysiące wiernych wypełniły najpierw gromkie brawa, a zaraz potem chóralny śpiew „Chwała na wysokości Bogu”. Drugim historycznym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wmurowano ją po prawej stronie głównej bramy do kościoła. Po Mszy św. abp Migliore poświęcił tablicę i dokonał jej symbolicznego odsłonięcia.

Mszę św. koncelebrowało - wraz z nuncjuszem oraz biskupami Romanem Pindlem, Piotrem Gregerem i Tadeuszem Rakoczym - ponad stu księży, pracujących w diecezji. Eucharystię poprzedziło czuwanie modlitewne, podczas którego wierni odmawiali różaniec, śpiewali pieśni Maryjne i pod przewodnictwem ks. Sławomira Zawady podjęli refleksję nad historią sanktuarium i wizerunku Hałcnowskiej Panienki. Słowo wdzięczności do uczestników uroczystości, do współpracowników i parafian skierował proboszcz hałcnowski ks. prałat Stanisław Morawa.

Dwa tysiące pielgrzymów

Plac wokół sanktuarium zaczął zapełniać się wiernymi z samego rana. Sobotę 2 lipca wybrano na termin uroczystości nieprzypadkowo. Od blisko dwustu lat w tym dniu obchodzi się w Hałcnowie połączony z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa najważniejszy odpust ku czci Nawiedzenia NMP. Terminu obchodu nie zmieniono nawet po reformie kalendarza liturgicznego, która święto Nawiedzenia przeniosła na ostatni dzień maja. I tym razem, jeszcze przed zakończeniem Mszy św., przewodniczący jej abp Celestino Migliore odmówił specjalna formułę błogosławieństwa, które następnie kapłani przekazali najmłodszym i niewiastom przy nadziei.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowego samorządu. Okolicznościowy list do  uczestników święta skierowała premier Beata Szydło, pochodząca z nieodległego Przecieszyna. Życzyła w nim wzrostu wiary w sercach mieszkańców tak drogiej jej diecezji bielsko-żywieckiej. Na placu przy bazylice stanęła kompania honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego, poczty sztandarowe, kompania strażaków oraz orkiestra wojskowa. W liturgię włączyły się również schola i chór parafialny. Osobny sektor zajęły siostry zakonne. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły serafitki, które właśnie w Hałcnowie mają swój dom macierzysty. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali funkcjonariusze policji, straży miejskiej, strażacy i wolontariusze. Na czas trwania uroczystości zamknięto dla ruchu kołowego ulicę bezpośrednio przylegającą do sanktuarium. W odwodzie znalazły się także służby sanitarne pogotowia ratunkowego i Maltańskiej Służby Medycznej. Na szczęście obyło się bez konieczności poważnych interwencji, choć upał dawał się pątnikom srodze we znaki. Niektórzy próbowali szukać ochłody w cieniu z rzadka rosnących na placu wokół bazyliki drzew, inni chowali się pod parasolami.

Pamiątki

Każdy z uczestników otrzymał książeczkę z tekstami liturgii oraz krótką informacją o bazylice i przywilejami, jakimi się cieszy. Pielgrzymów zainteresowały zwłaszcza dodatkowe możliwości uzyskania odpustu w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w rocznicę konsekracji bazyli, to jest 25 kwietnia, a także raz w roku w dowolnym dniu, wybranym przez każdego z wiernych osobiście. Księża uczestniczący w koncelebrze dostali pamiątkowe kapelusze oraz monografię dziejów parafii i sanktuarium. Nie lada gratką dla wiernych była możliwość zobaczenia figury z bliska. podobnie, jak trzy lata temu, z okazji dwudziestolecia koronacji, i tym razem Panienkę Hałcnowską wyniesiono z kościoła na ołtarz polowy. Specjalnie na tę okazję w pracownik państwa Juraszów w podżywieckiej Przybędzy wykonano nową suknię dla Madonny, haftowaną motywami znanymi ze stroju góralskiego, dodatkowo ozdobioną wotami, ofiarowanymi przez wiernych.

Ze szczegółową relacją przebiegu hałcnowskiej uroczystości - minuta po minucie - można zapoznać się TUTAJ.

Warto również zapoznać się z relacją z Modlitewnego czuwania przed rozpoczęciem uroczystości TUTAJ.

Zobacz galerię zdjęć z Hałcnowa: TUTAJ i TUTAJ.

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

22 Kwi 2024 - poniedziałek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony