Rychwałd: inauguracja "Fatimy"
Strumienie deszczu towarzyszyły pielgrzymom z Żywiecczyzny i innych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej, którzy uczestniczyli 13 maja w uroczystościach rozpoczęcia w tym roku czuwań fatimskich w sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. Liturgii przewodniczył bp Roman Pindel. Do sanktuarium pielgrzymowali tego dnia członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC).
Wspólnie z ordynariuszem modlili się kapłani diecezjalni oraz franciszkanie z różnych zakątków Polski, w tym eks-prowincjał o. Jarosław Zachariasz OFMconv. Duchowi spadkobiercy św. Franciszka przypomnieli, że w tym roku mija 70. rocznica przybycia zakonników do małej wioski pod Żywcem.
Przed Eucharystią Różaniec, któremu towarzyszyły świadectwa osób, borykających się w życiu z chorobą alkoholową, prowadzili przedstawiciele Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. „Dziś do Pani Ziemi Żywieckiej przybyli ci, którzy w Chrystusie znaleźli swoją wolność od wszelkich rodzaju uzależnień” – witał moderatorów, animatorów i członków krucjatowych grup kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv.
W homilii biskup Pindel zachęcił do refleksji i rozważań na temat prawdy o tym, że Maryja, Matka Jezusa jest zarazem Matką Kościoła i tych, którzy tworzą ów Kościół. Odwołał się do ewangelicznej sceny trwania uczniów razem z Maryją na modlitwie w Wieczerniku.
„Trwają posłuszni na modlitwie, czekając aż zostaną umocnieni mocą z wysoka. Pozwolą się zaskoczyć przez Ducha Świętego, pozwolą się też przemienić w zupełnie innych uczniów Chrystusa, którzy będą odważni, wytrwali i skuteczni w głoszeniu Dobrej Nowiny” – dodał hierarcha, przypominając, że Pięćdziesiątnica jest dniem, w którym rodzi się Kościół, „objawia się światu okrzykiem, niczym dziecko przychodzące na świat”.
„Maryja, która znana jest dotąd jako Matka Pana, może być nazywana Matką tego Kościoła, który wychodzi po raz pierwszy poza Wieczernik, by głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu” – dodał biskup, wskazując, że Maryja jest Matką tych, którzy uwierzyli w Chrystusa, a także cały czas wędruje z Kościołem. Biskup wskazał na niezwykłe ślady opisujące macierzyństwo Maryi obecne w Ewangelii Łukaszowej.
„Z tych wszystkich szczegółów tworzy się swoisty obraz Maryi – najpierw Matki Pana, a potem Matki Kościoła, zatroskanej o los tych, co wierzą w Chrystusa, zatroskanej o Kościół do końca świata” – podkreślił biskup.
„Bo przecież Ona nie poprzestała na modlitwie przed Zesłaniem Ducha Świętego, ale wciąż wstawia się za nami, wędruje wraz z nami, objawia przez wieki, napomina pociesza, obiecuje - także w objawieniach prywatnych. Jak choćby tych, które miały miejsce niemal 100 lat temu w Fatimie. Te objawienia przyniosły tyle dobra dla Kościoła. Takim dobrem są na przykład te nabożeństwa fatimskie” – zaznaczył kaznodzieja.
Uroczystości zakończyła procesja maryjna ze świecami oraz apel maryjny.
Ośrodek kult Maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku; namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.
Na przełomie XVII i XVIII wieku kult Matki Bożej Rychwałdzkiej rozszerzył się poza granice ziemi żywieckiej, a nawet poza granice państwa polskiego. 2 lipca 1756 roku bp Franciszek Potkański z Krakowa konsekrował nowy murowany kościół i przewodniczył wprowadzeniu Cudownego Obrazu, który umieszczono w nowym ołtarzu. 18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.
Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.
rk / diecezja.bielsko.pl