Doszli do Bożego Miłosierdzia po raz czwarty
Piesza pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej do Łagiewnik dotarła do celu. Prawie 2 tysiące pątników czwarty raz wędrowało pieszo od soboty 30 kwietnia z sanktuarium MB Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie.
Do Łagiewnik wkroczyli z biało-czerwonymi flagami w rękach. - Taką flagę w pakiecie pielgrzyma otrzymał każdy uczestnik pielgrzymki - jako symbol naszej wdzięczności za chrzest Polski. W ten sposób chcemy podziękować za 1050. rocznicę chrztu naszej ojczyzny - tłumaczy Irena Papla, szefowa pielgrzymkowego biura organizacyjnego.
Wraz z bliskimi i parafianami, którzy dojechali 3 maja do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w Łagiewnikach witał ich bp Piotr Greger.
W Centrum św. Jana Pawła II prośby pielgrzymów zanoszone za wstawiennictwem św. Jana Pawła II odczytał ks. Mikołaj Szczygieł, główny przewodnik pielgrzymów. Po tym krótkim nabożeństwie za krzyżem wyruszyli w długiej kolumnie do św. Faustyny, by uczcić relikwie apostołki Bożego Miłosierdzia. Tam powitały ich siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz honorowy kustosz sanktuarium - bp Jan Zając.
Tu pielgrzymi cierpliwie czekali na dziedzińcu na swoją kolej, by wejść do kaplicy i ucałować relikwiarz oraz pomodlić się przed obrazem Pana Jezusa Miłosiernego.
Po odpoczynku zgromadzili się ponownie na modlitwę, tym razem już w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie o 15.00 Irena Papla rozpoczęła Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Po tym nabożeństwie pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera na zakończenie pielgrzymki. W homilii bp Greger wskazywał na wpisany na wniosek polskich biskupów do Litanii Loretańskiej tytuł Matki Bożej: Matka miłosierdzia, odnoszący się do udziału matki Chrystusa w dziele odkupienia człowieka.
- Ostatnia pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski w 2002 roku była czasem Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu wypowiedzianego w tej świątyni oraz Aktu zawierzenia Maryi, który mogliśmy usłyszeć w Kalwarii Zebrzydowskiej. Te dwie formuły modlitewne są pomostem łączącym owe spojrzenia na Tę, która jest Matką miłosierdzia. Ojciec Święty zwrócił się z modlitewną prośbą do Boga bogatego w miłosierdzie, by pozwolił wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć ogromu miłosierdzia i w ten sposób na nowo odnaleźć prawdziwe źródło nadziei - przypominał bp Greger. Jak dodawał, to Maryja budzi w ludzkich sercach nadzieję i prowadzi do źródeł miłosierdzia.
- Tytuł Matka miłosierdzia doskonale oddaje klimat dzisiejszej liturgii, jest klamrą spinającą dwa istotne momenty wydarzenia kończącego IV pieszą pielgrzymkę wiernych naszej diecezji do Krakowa Łagiewnik. Zdecydowana większość uczestników tej Eucharystii przemierzała kolejne kilometry pieszo, pochylając się nad hasłem tegorocznej pielgrzymki pokrywającym się z myślą przewodnią trwającego w całym Kościele czasem Nadzwyczajnego Jubileuszu: Miłosierni jak Ojciec. Jest to zarazem przesłanie na czas peregrynacji Jezusa Miłosiernego, który w duchowym pochodzie nawiedza wszystkie wspólnoty parafialnej naszej diecezji. Na zakończenie pielgrzymki, przychodzimy do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w dniu, kiedy liturgia w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - zaznaczał bp Greger.
Na zakończenie Eucharystii bp Greger odczytał słowa aktu zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, wypowiedzianego przez św. Jana Pawła II w 2002 r. i udzielił pielgrzymom błogosławieństwa.