radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W Wilamowicach, rodzinnej miejscowości św. Józefa Bilczewskiego, 7 maja bp Roman Pindel udzielił święceń diakonatu sześciu klerykom naszej diecezji. Przypomniał że ich życie i powołanie jest darem Boga, na który trzeba z wdziecznością i zaangażowaniem odpwiedzieć. 

Na mocy święceń diakonami zostali ustanowieni: Michał Juraszczyk z parafii Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach, Krzysztof Kawik z parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej, Mateusz Kuryło z parafii MB Fatimskiej w Bielsku-Białej -Obszarach, Bartłomiej Pluta z parafii św. Marcina w Lesznej Górnej, Adam Płonka z parafii św. Macieja w Bielanach, Szymon Trzepaczka z parafii św. Stanisława BM w Andrychowie.
W homilii biskup odnosząc się do treści Psalmu 116 podjął temat daru Bożego w życiu człowieka: zachęcił do rozważań na temat daru od Boga. „Właśnie z darem związane jest całe Wasze życie, a przyjmowane przez Was święcenia diakonatu stanowią niezwykle ważny moment w dziejach Waszego obdarowania przez Boga i Waszych odpowiedzi na Boże dary” – zwrócił się biskup do kandydatów do święceń i wymienił kolejne dary, jakie otrzymują wyświęcani alumni. - Niech Wasza posługa diakońska odbywa się według słów ostatniego wersetu Psalmu: «Tobie złożę ofiarę pochwalną i wezwę imienia Pana». Taką ofiarą jest nie tylko sprawowana liturgia godzin, ale i codzienne ofiarowanie siebie - dodał pasterz diecezji podkreślając, że życie, rodzina, Kościół i powołanie są darami od Boga.
Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Kandydaci wyrazili publicznie wole przyjęcia posługiwania, a po modlitwie Litanii do Wszystkich Świętych biskup na każdego z nich nałożył ręce i odmówił modlitwę święceń. Wyświeceni diakoni otrzymali właściwe tej posłudze stroje liturgiczne - dalmatyki i stuły przewieszane przez ramię. Na koniec nastąpiły obrzędy wyjaśniające - biskup symbolicznie wręczył wyświęconym Księgę Ewangelii i przekazał znak pokoju.
W wilamowickim Sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w liturgii świeceń wzięli udział bliscy nowych diakonów, proboszczowie rodzinnych parafii, przełożeni seminaryjni i licznie zgromadzeni wierni. Klerycy przyjmujący święcenia wstąpili do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w 2017 roku. Patronem rocznika są błogosławieni Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski – franciszkańscy męczennicy, którzy zginęli za wiarę 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto z rąk przedstawicieli terrorystycznego ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

03 Cze 2023 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

04 Cze 2023 - niedziela
11:00 - 12:30
Msza św.

04 Cze 2023 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony