radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Jaki wpływ ma nasz udział w Eucharystii na to, jak kształtujemy nasze relacje z tymi, którzy są nam najbliżsi?” – pytał bp Roman Pindel podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej 14 kwietnia 2022 r. w konkatedrze w Żywcu. Duchowny w Wielki Czwartek zainaugurował w żywieckiej świątyni Triduum Paschalne, obmył stopy dwunastu mężczyznom, a na koniec liturgii przeniósł Najświętszy Sakrament do „ciemnicy”.

Bp Pindel w homilii zwrócił uwagę na wyjątkowość Eucharystii sprawowanej w Wielki Czwartek. Przypomniał, że nazywa się ją Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, ale też Wieczerzą Pana, jak określa ją św. Paweł w Liście do Koryntian. - Apostoł tłumaczył w ten sposób, jak Jezus od Wieczerzy Paschalnej przeszedł do Eucharystii, gdy po raz pierwszy nad Chlebem i Winem wypowiedział słowa „to jest Ciało Moje… to jest Kielich Krwi Mojej” - mówił pasterz diecezji. 

Przypomniał też, że wielkoczwartkowa Eucharystia nazywana jest także „Mandatum”, od łacińskiego słowa oznaczającego przykazanie. - To przykazanie jest nowe, mandatum novum, a dotyczy miłowania i to wzajemnego, co najmniej w gronie takim jak apostołowie czy uczniowie Jezus –  dodał bp Roman Pindel 

 
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony