radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

- Proszę, abym i ja mógł przeprowadzić Kościół w Ukrainie i archidiecezję lwowska, przez ciemną dolinę zła, lęku i strachu, jakie zrodziła wojna - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w Wilamowicach. Lwowski metropolita 20 marca w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego zainaugurował jubileuszowy rok poświecony świętemu wilamowianinowi. 

- Nie można było rozpoczynać tego jubileuszu gdzie indziej, jak tutaj, w Wilamowicach, gdzie wszystko się zaczęło. Życie się zaczęło, wiara się zaczęła, droga powołania kapłańskiego i profesorskiego, droga arcybiskupiej posługi i wreszcie droga do wyniesienia do ołtarzy, do ukoronowania życiowej drogi, jaką przeszedł św. Józef Bilczewski - mówił abp Mokrzycki. 

W swoim kazaniu podkreślił, że świętość, którą w swoim życiu zdobywał lwowski pasterz staje dziś przed nami jako wezwanie. Odniósł się także do sytuacji wojny, którą przeżywał w czasie swego pasterzowania św. Józef. - On będąc metropolitą lwowskim, przeżył pierwszą wojnę światową. Przez ten trudny czas musiał przeprowadzić lwowski Kościół, aby idąc przez ciemną dolinę, nie był zalękniony, lecz uchwycił się laski pasterskiej Boga - mówił abp Mokrzycki zwracając się z modlitwą do świętego: „Daj nam dzisiaj zrozumienie takiej właśnie drogi, abyśmy pośród gniewu wojny, nie zagłuszyli w sobie wołania Syna Bożego i potrafili znaleźć odwagę do chrześcijańskiego przebaczenia”. Wiernych zgromadzonych w wilamowickim sanktuarium poprosił o codzienną modlitwę o pokój dla ziemi, gdzie św. Józef Bilczewski był biskupem. 

Gościa ze Lwowa na początku liturgii powitał kustosz wilamowickiego sanktuarium ks. prałat Stanisław Morawa. Przy tej okazji zachęcił wiernych i duszpasterzy do pielgrzymowania do miejsca urodzenia św. Józefa. Dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego bielsko-żywieckiej kurii ks. Piotr Hoffmann odczytał dekret bp. Roman Pindla otwierających Rok św. Józefa Bilczewskiego upamiętniający 100. rocznicę jego śmierci.  W niedzielnej uroczystości wzięły udział dzieci z przedszkola kontynuującego tradycje ochronki założonej przez patrona Wilamowic. Przy ołtarzu modlili się kapłani, wśród nich pochodzący z Wilamowic.  Obecny był także zasłużony w rozwój kultu i dziedzictwa abp Józefa Bilczewskiego były proboszcz wilamowickiej parafii ks. prałat Michał Boguta. 

Zainaugurowany w niedzielę rok poświęcony św. Józefowi Bilczewskiemu potrwa do 26 marca 2023 roku. W liście pasterskim na Wielki Post zapowiadającym obchody biskup Roman Pindel nakreślił trzy wiodące tematy: Eucharystia, rola Maryi w życiu osobistym i naszej Ojczyzny oraz troska o wiarę i wychowanie młodych ludzi. 

ks. Piotr Bączek

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony