radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bp Roman Pindel przewodniczył 17 sierpnia 2020 r. w Rybarzowicach Mszy św. pogrzebowej ks. kan. Władysława Urbańczyka, który przez 19 lat służył rybarzowickiej parafii jako proboszcz. 

Zmarły 12 sierpnia w wieku 64 lat kapłan ze Skomielnej Białej zostanie pochowany 18 sierpnia w swej rodzinnej miejscowości w stóp Lubonia Małego. Żałobną Eucharystię w rybarzowickiej parafii pw. św. Matki Bożej Pocieszenia koncelebrowali zgromadzeni wokół ołtarza kapłani z diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej, w tym koledzy rocznikowi zmarłego.

W ostatnim pożegnaniu udział wzięli licznie przybyli wierni, którzy zebrali się w przechodzącej gruntowny remont i pełnej budowlanych rusztowań świątyni. Jak zwrócił uwagę na początku liturgii biskup, właśnie ten wygląd obiektu sakralnego dużo mówi o zmarłym kapłanie, który do końca służył wspólnocie, starając się upiększyć wspólny kościół.

Ordynariusz podzielił się osobistymi wspomnieniami związanymi ze zmarłym kapłanem, z którym zetknął się jeszcze jako neoprezbiter. Odwołał się też do ostatniej rozmowy, jaką przeprowadził z chorym prezbiterem. Jej przewijającym się motywem była myśl św. Jana Chryzostoma o tym, że trzeba Bogu za wszystko dziękować. „Ta wzorcowa śmierć w starożytnym Kościele zawiera ostatnie zdanie tego wielkiego patriarchy, wcześniej mnicha wypędzanego dwukrotnie przez złą władczynię z Konstantynopola: dziękować Bogu zawsze za wszystko” – dodał biskup.

Dziekan dekanatu łodygowickiego ks. Marek Bandura odczytał list kondolencyjny metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w którym hierarcha przypomniał kapłańską drogę zmarłego służącego archidiecezji krakowskiej pracując na parafiach w Libiążu, Jaworznie Podłężu, Nowej Hucie, krakowskim osiedlu Kalinowym i Żywcu. „Składam dzięki Bogu za dar powołania ks. Władysława Urbańczyka” – podkreślił hierarcha.

Śp. ks. kan. Urbańczyk urodził się 3 grudnia 1955 r. w Skomielnej Białej. Po maturze, uzyskanej w LO w Rabce, wstąpił do Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, a święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

Jako duszpasterz pracował w kilku parafiach archidiecezji krakowskiej. Od 1992 r. pełnił posługę jako proboszcz parafii pod wezwaniem Michała Archanioła w Witkowicach. W 2001 r. został proboszczem w Rybarzowicach.

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

10:00 - 10:10
Serwis informacyjny
10:10 - 11:00
Magazyn radiowy - Anioł w rodzinie
11:00 - 11:10
Serwis informacyjny
11:10 - 11:15
Częstograj
11:15 - 12:00
Pora Dobrego Słowa

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Żyjemy w państwie prawa

fundusz_sprawiedliwości

To cykl audycji, w których rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi.

WIĘCEJ

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony